Vlissingen wereldwijd en van dichtbij Aafke Verdonk-Rodenhuis Een goede titel voor de inleiding van dit nummer van Den Spiegel is niet zo gemak kelijk te vinden. We gaan inderdaad de we reld over, maar beleven ook op een speci ale manier de redding van de opvarenden van de Woestduyn. Er is de Belgische op stand en de marinekazerne die een apart tijdperk beslaat. Dan is er ook nog een heel bijzonder boek, een bijzondere bron voor zij die meer willen weten over de geschiedenis van Vlissingen. U leest daar zo meer over. Jaco Simons schrijft in de vierde en afslui tende bijdrage van Verre van Vlissingen over de naam Vlissingen in het buitenland. We reizen de wereld over zoals Vlissingers in de loop der eeuwen al vele reizen naar alle windstreken hebben gemaakt. Van oost naar west, noord en zuid. Dit jaar is het tweehonderd jaar geleden dat Frans Naerebout (1748-1818) overleed. In de vorige aflevering van Den Spiegel be steedde Dirk H.A. Kolff al aandacht aan deze mensenredder. Daar ging het vooral om de afkomst en achtergrond van Frans en Jacob Naerebout. Nu benadert Arthur Scheijde in Naerebout behoedde familie voor uitsterven de redding van de opvaren den van de Woestduyn vanuit een wel zeer persoonlijk perspectief. Jan Kaljouw, trouwe bezoeker van het ge meentearchief heeft zich dit keer verdiept in de situatie in Vlissingen rond 1830, Vlis singen tijdens de Belgische opstand. Ver telde de schrijver in een eerdere aflevering over het tolhuys te Souburg, nu schetst hij de militaire situatie in en rond Vlissingen tijdens genoemde opstand. De Koninklijke Marine komt aan de orde in het verhaal van Rob Schouw, Marine kazerne Vlissingen - een tijdperk. De au teur leidt zichzelf in en vertelt waar zijn in teresse voor de Zeeuwse Marine vandaan komt. Het artikel is eerder gepubliceerd in een periodiek voor nog actief en oud mari nepersoneel, De Zeeuwse Admiraliteit. Vanaf nu zal in ieder nummer van Den Spiegel nieuws uit de vereniging worden geplaatst, onder de titel Van het bestuur. Dit keer een bijdrage van onze voorzitter Peter van Druenen. Dan zijn er de bekende rubrieken muZEEumnieuws en Archief- nieuws. Het muZEEumnieuws door Karen Kroese en Pol Verbeeck is dit keer een financieel verhaal. Ook niet onbelangrijk in deze tij den. U leest hoe u het museum kunt steu nen en wat de laatste ontwikkelingen zijn. In Archiefnieuws gaat het om een boek uit 1754, bekend als het handschrift Brasser. Bierbrouwer Jasper Jaspersen Brasser be schrijft hier het Vlissingen van zijn tijd. Nu is dit handschrift getranscribeerd en van uitleg voorzien, bezorgd door Ad Tramper en Joep Bremmers. Het is gedrukt en dus gemakkelijker beschikbaar. Het boek zal op 6 april worden gepresenteerd tijdens een kleine studiemiddag in het gemeentehuis, waarbij het draait om het belang van dit boek voor de stad. Hoe u zich kunt aanmel den en eventueel het boek kunt aanschaf fen vindt u in het Archiefnieuws door Ad Tramper. Veel leesplezier. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 4