Verre van Vlissingen Jaco Simons Vlissingen in de wereld In een serie van vier artikelen in Den Spiegel maken we kennis met de naam Vlissingen, of Flushing, in het buitenland. Na intensief speurwerk wist auteur Jaco Simons in dit kader eilandjes, stadjes, dorpjes, straten, forten en plantages te traceren. Ook een stadswijk, een plein, een boerderij en zelfs een café komen aan bod. Hoewel ze dezelfde naam dragen, zijn alle Vlissingens uniek; er is geen Vlissingen identiek, 'verre van'. De reeks start met een bijdrage over het dorpje Flushing in Cornwall, Engeland. Daarna volgen het drietal Flushings in de Verenigde Staten en het duo Vlissingen Noord en Suid in Namibië. Dat 'in den verre' de plaatsnaam Vlissingen vaak verband houdt met het (Zeeuwse) koloniale verleden, blijkt uit de onderwerpen die voorbij komen in de loop van onderstaande, afsluitende bijdrage. Naar de zuiderburen genoemd, hoewel sommigen de naams verklaring zoeken in de vroegere bodemge steldheid van deze plek. 'Vlis' of 'vlissing' zou waterplas betekenen. Die lezing lijkt niet erg waarschijnlijk. Er wordt beweerd dat de beroemde Vlaam se schilder Pieter Paul Rubens ooit in Vlis- singhe logeerde. In de gelagkamer staat een stoel waarin de kunstenaar zou hebben gezeten. Dit plezante verhaal is misschien ontstaan als grap van een paar stamgasten dat 't zot had. Straten die zijn genoemd naar Vlissingen treffen we vanzelfsprekend aan op diverse plaatsen in Nederland. Maar ook in het bui- tenl and ontbreekt de Walcherse stad niet. Zowel ver weg, in het Zuid Amerikaanse land Guyana, als dichter bij huis, in Allen- Café Vlissinghe te Brugge. We brengen een bezoek aan het nabije bui tenland, want zo kunnen we het dicht bij Walcheren gelegen België gerust noemen. Eerst doen we Brugge aan. Daar bevindt zich in de Blekersstraat de uitspanning Her- berghe en Café Vlissinghe. Het uithang- bordje aan de muur van het pand geeft het jaartal 1515 weer. Vlissinghe zou daarmee het oudste café zijn van Brugge. De oorsprong van het dubbele pand waarin Vlissinghe is gehuisvest gaat zelfs terug tot de late vijftiende eeuw. Als gevolg van ver- of herbouw, met onder meer de vervanging van houten gevels door stenen exemplaren, is de huidige structuur echter vooral zeven tiende eeuws. De zogeheten opkamer, die als gelagkamer dienst doet, is daarvan een typisch kenmerk. Het ligt het meest voor de hand dat de herberg naar de Walcherse havenstad is April 2018 3

Den Spiegel | 2018 | | pagina 5