werkte van het gouvernement van Berbice. Meestal werd hier suiker verbouwd. Twee ondernemingen kregen de namen Wester Souburg en Ooster Souburg. Een derde heette Nieuw Vlissingen. Als we ons in westelijke richting verplaat sen, stuiten we op een andere Guyaanse rivier, de Demarara of Demerary. Onder de vele plantages die langs beide oevers van deze rivier lagen, bevond zich de koff ie- plantage Vlissingen. Deze lag aan de oost zijde, niet ver van de monding van de water loop. Ook deze plantage had zijn identiteit te danken aan de Walcherse havenstad. Wie verantwoordelijk was voor de naam geving is onbekend. In 1781 besloot het toenmalige Engelse gezag een handelsnederzetting aan de kust op te zetten. Dat plan werd ten noorden van de plantage Vlissingen gerealiseerd, direct aan de Atlantische Oceaan. De nederzet ting groeide uit tot de hoofdstad van het toenmalige Brits-Guyana en kreeg in 1812 de naam Georgetown. Het grondgebied van plantage Vlissingen werd opgeslokt als ge volg van de steeds oprukkende verstede lijking. Vlissingen verdween uiteindelijk van het toneel. Althans, bijna. De kleine be graafplaats, die eerder deel uitmaakte van de koffieplantage, overleefde de stadsuit breidingen en is nog het enige restant van het verder verdwenen landgoed. Deze oudste dodenakker van Guyana heet de Joseph Bourda Cemetery en is genoemd naar een achttiende eeuwse eigenaar van de plantage. Bourda is nu ook de naam van een stads wijk in Georgetown. De wijk Bourda wordt aan de oostzijde begrensd door de Vlissen- gen Road. Dat is een kilometers lange weg, die van noord naar zuid geheel George town doorsnijdt. In het zuiden van die stad vinden we nog de Vlissengen Square, een straat die grenst aan een marktplein dat in de wijk East Ruimveldt ligt. Tot slot stippen we nog even Suriname aan. Hoewel in dat land zich verreweg de mees te plantages bevonden, komen we er de naam Vlissingen niet tegen. Wel Souburg. Die plantage lag ooit aan de Cottica rivier. We gaan vervolgens richting de noordoost kust van Venezuela en zoomen in op Tobago. Samen met Trinidad vormt dit eiland een republiek in de Caribische Zee. Dat Tobago zeer aanlokkelijk was voor koloniale mogendheden, blijkt wel uit het feit dat het eiland in de loop der eeuwen door vele Europese machten werd aange daan. Pas in 1976 kwam met het uitroepen van de republiek Trinidad en Tobago een einde aan een roerige koloniale tijd. Walcheren en de stad Vlissingen in het bijzonder hebben een speciale band met Tobago. De eerste Zeeuwse aanwezigheid op het eiland was in 1628 toen Jan de Moor, zoon van de bekende viceadmiraal Joos de Moor, en 68 andere Vlissingers er April 2018 Kaart van Tobago met fort Nieuw Vlissingen, ca. 1650; aquarel van J.J. Bink, naar het origineel van Johannes Vingboons. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen)

Den Spiegel | 2018 | | pagina 7