UmJ v> C r -j? 1 x" landen die van een Europese naam werden voorzien door Robert Padtbrugge. Een carrière als doctor medicus had het meest voor de hand gelegen, maar de loopbaan van Padtbrugge verliep geheel anders. Hij werkte zich vanuit diverse func ties in Batavia, de stad waar het centrale bestuur van Nederlands Indië zetelde, op tot gouverneur van Ternate in de periode 1677-1682. Ternate is een eiland in de Noord Molukken. Robert Padtbrugge ondernam tijdens zijn gouverneurschap een drietal inspectie reizen; in 1677, in 1678/1679 en in 1680/ 1681. Zijn streven was uitbreiding van zijn ambtsgebied en de daaraan gekoppel de koloniale macht. Verder wilde hij be trouwbare zeekaarten vervaardigen, voor namelijk van weinig bekende streken. Padtbrugge zeilde niet alleen langs de kust van Celebes, maar ondernam ook expedi ties naar het binnenland. Halverwege de enorme landtong van Noord Celebes noemde Padtbrugge een tweetal eilanden Middelburg en Vlissinge, gespeld zonder 'n'. Ze liggen aan de uiterste westzijde van de Kwandangbaai, bijna 400 kilometer ten westen van de stad Menado. De namen zijn ontstaan tijdens één van de genoemde in spectiereizen. De derde reis lijkt het meest voor de hand te liggen, omdat het schip waarop Padtbrugge voer Het Wapen van Middelburg heette. Het enkele kilometers van Middelburg gelegen eilandje kreeg de naam Vlissinge, ondanks dat er zich geen schip in de vloot bevond dat zo heette. Dankzij oude landkaarten weten we van het bestaan af van Vlissinge. Het eilandje luis tert nu naar de naam Lito Popaya en is niet meer dan een onbewoond vlekje in zee. Naar Taiwan en China In de Straat van Taiwan, een 180 kilome ter brede zeestraat tussen China en Taiwan, liggen de Pescadores. In het Chinees staat deze archipel bekend als Penghu. De ver zameling van 64 zeer kleine eilanden vormt sinds 1950 een provincie van Taiwan. De archipel werd aan het einde van de zes tiende eeuw door de Portugezen op de kaart gezet. Omdat de bevolking bijna geheel be stond uit Chinese vissers, noemden de Zuid Europeanen de eilanden destijds Ilhas dos Pescadores dat Visserseilanden betekent. In 1604 arriveerden Wijbrand van Warwijck en zijn mannen op het hoofdeiland, dat eveneens Penghu heette. Het was de be doeling dat de VOC, de toen nog jonge handelsmaatschappij, vanaf de strategisch gelegen Pescadores contacten zou gaan opbouwen met het tot de verbeelding spre kende China, maar dat plan liep op niets uit. China toonde geen interesse. In de f f jj s. C Het eiland Vlissinge aan de noordkust van Celebes, uit: Grote Atlas van de VOC, deel 1. April 2018 7

Den Spiegel | 2018 | | pagina 9