de kruik en de burcht getekend en hierbij is geen vermelding dat het om de stadsgeus zou handelen.23 Cornells Claesz. van Wieringen, 'De aankomst van Frederik V van de Palts met zijn gemalin Elisabeth Stuart op 29 april 1613', 1628. De vlag in de fok- kemast van het schip dat afmeert aan het havenhoofd heeft vijf gele en vier wite banen met daarop het wapen van Vlissingen. Collectie: Frans Hals Museum, Haarlem. Een eerder voorbeeld van een koopvaar dijschip dat ook de rode vlag als stads- vlag gebruikt is te vinden bij een boeier die aanmeert bij het Vlissingse havenhoofd op het schilderij Gezicht op Vlissingen van P. Segaers uit 1669.24 Een tien jaar ouder werk toont dezelfde vlag nog als Admiraliteitsvlag. Willem van de Velde de Oude's De Eendracht en andere sche pen onder zeil of ten anker uit 1668 zou rechts op de achtergrond het schip Zeelandia tonen. Volgens de beschrij ving van het Maritiem Museum Rotterdam voert dat schip de wapens van Zeeland en Vlissingen.25 Het National Maritime Museum in Greenwich geeft een schets van hetzelfde schip, waarbij een grote vlag aan de ach tersteven een weinig gebruikte Zeeuwse Admiraliteitsvlag laat zien met een egaal vlak met daarin aan de broekzijde een wit vlak met daarin een lauwerkrans en het wa pen van Zeeland. Aan de boegsprietsteng is duidelijk herkenbaar de egale Vlissingse vlag met de kruik zichtbaar op de plaats waar de geus ook hoort te hangen.26 Helaas is deze slechts voor de helft afgebeeld. De grafiettekening van Willem van de Velde de Oude zou dateren van 1659. Willem van de Velde de Oude, scheepsportret van de Zeelandia, National Maritime Museum Greenwich, Caird Collection, PAH9342. Op het schilderij 'scheepsportret van de Vlis- singse slavenhaler 'de Witte Bijle' op de rede van Vlissingen' van Cornelis Louw zien we op de boegspriet volgens de omschrijving dezelfde vlag als geuzenvlag van Vlissingen. Detail Vlissingse vlag op de tekening van P. van Looy (1880), Rijksmuseum RP-T-00-3617. 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 10