1 'li i 5 n W v il li Het schilderij dateert echter van tenminste 1715 of later, dus een naoorlogs jaar. Dat maakt het opmerkelijk als de vlag een geus zou betreffen, hoewel de positie op het schip (de boegsprietsteng) daar weer wel op wijst. We moeten er hier toch vanuit gaan dat de vlag als stadsvlag wordt gebruikt.27 Tevens is bekend dat het schip de Witte Bijle nooit als kaperschip actief is geweest, het schip heeft een achtergrond als koopvaardijschip, al heeft het de bouw van een fregat en is het voor de smokkelhandel op Afrika ingezet. Van Louw zijn nog twee schilderijen bekend waarop wel kaperschepen zijn afgebeeld tijdens de Spaanse Successieoorlog (1702- 1713).28 Daarop is dezelfde vlag ditmaal wel als Vlissingse geus te zien. Tijdens de Vierde Engelse Oorlog (1780-1784) werd door de Vlissingse reders niet langer de rode stadsgeus, maar de prinsenvlag gehanteerd, al is het mogelijk dat zich daarin de kruik heeft bevonden. De kaper Jean Cassin, die voor de Middelburgse reder Jan Pozoly voer, kreeg als opdracht mee om tot een sein van zijn top [te] laeten waaijen een prin- cevlag met den burgt daarin.29 Krachtens besluit van Prins Willem V van 24 oktober 1781 werd op basis van een 75 jaar oude resolutie van de Staten-Generaal van 8 juli 1705 besloten dat commissievaarders nog wel werd gepermitteerd in tegenwoordigheid van marineschepen effen rode wimpels van de grote mast te laten waaien, maar geen standaard of geus. Deze rechten werden aan de marine voorbehouden.30 De Neptune Francois uitgegeven door Pieter Mortier in 1693 geeft een fraaie gekleurde weergave van diverse Zeeuwse vlaggen.31 Daarbij wordt in het geval van Middelburg de stadsvlag (geel-wit-rood) en de stads- geus (burcht op een rood vlak) gegeven, maar voor Veere en Vlissingen worden al leen de vermelding 'vlag van' gemaakt. Hoe dan ook lijken zowel geus als stads- vlag van Vlissingen tijdens de Negenjarige Oorlog (1688-1697) en daarna hun vaste vorm gevonden te hebben en komen, op de Vierde Engelse Oorlog na, geen afwijkende vlaggen meer voor. w V Cornells Louw, Scheepsportret van de Vlissingse slavenhaler 'de Witte Bijle', ca. 1715, maritiem muZEEum Vlissingen, inv.nr. 1172. Diverse Zeeuwse vlaggen in de Neptune Francois (1693): Middelburgse stadsvlag (midden boven), vlag van Veere (rechtsbo ven), Middelburgse geus (midden-midden), Admiraliteit Zeeland (linksonder) en de vlag van Vlissingen (midden onder). Op de vlaggenkaart Schouwpark aller scheepsvlaggen des geheelen water wae- relds, uitgegeven door Gerard van Keulen in Amsterdam in 1726 zien we wederom twee Middelburgse vlaggen. Na de pro- vincievlag komt eerst de geel-wit-rode stadsvlag van Middelburg en dan de rode geuzenvlag van de stad. Vervolgens komen de vlaggen van Vlissingen en Veere, beide rood met het stadswapen er in. Bij die twee steden wordt slechts één vlag gegeven, maar daar staat expliciet vermeld dat het om de geuzenvlag gaat.32 Juli 2018 9

Den Spiegel | 2018 | | pagina 11