Schouwpark aller scheepsvlaggen des geheelen water waerelds (1726). De bekendste wapenkaart van Zeeland, die uit Mattheus Smalleganges Nieuwe cronyk van Zeeland (officieel 1696, maar pas en kele jaren later verschenen) laat er ech ter geen misverstand over bestaan. Daar zitten de zes in de Zeeuwse Staten stem hebbende steden Veere, Zierikzee, Tholen, Middelburg, Goes en Vlissingen bijeen sa men met de Eerste Edele. Aan het hoofd van het tafereel is de provinciale vlag en het provinciale wapen zichtbaar. De stem hebbende steden houden alle zowel het wa pen als de vlag van hun stad vast. Daarbij is duidelijk te zien dat wapen en vlag bij Vlissingen overeen stemmen, zij het dan dat de kruik op de vlag zilver en in het wapen goudkleurig is. Bij Middelburg ver schillen vlag en wapen echter. Het wapen geeft de stadsburcht op een rode achter grond en de vlag laat de drie geel-wit-rode banen zien.33 Deze kaart kan als uitermate betrouwbaar worden gezien omdat im mers de Staten van Zeeland en de stede lijke magistraten zelf de opdrachtgever van Smallegange waren. Besluit Waarschijnlijk zijn na het begin van de op stand meerdere Vlissingse vlaggen gelijk tijdig gebruikt, waarbij ook door Admiral i- teitsschepen andere vlaggen dan de rode bloedvlag werden gebruikt. Naast de rode vlag zijn een Nederlandse driekleur be kend waarop een gouden Vlissingse kruik omringd met of zonder lauwerkrans (met oranje appelen) werd afgebeeld. Ook moe ten er vlaggen met meer dan vijf banen in onbekende kleuren met daarop de kruik in gebruik zijn geweest. Een daarvan betrof Zeeland veredelt, in: Mattheus Smallegange, Nieuwe cronyk van Zeeland (Middelburg/Amsterdam, 1696). 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 12