de toenmalige eigenaar van de Koude- kerkse buitenplaats Triton de boerderij had gekocht. De buitenplaats Triton lag op steenworp afstand van de in 1772 ver worven boerderij, direct ten zuiden van het aanzienlijke Der Boede. Geen enkel archiefstuk geeft antwoord op de vraag of de Boere-Triton eerder een naam had, laat staan hoe die dan luidde. Lokale landbouwers De huidige Boere-Triton stamt uit het einde van de negentiende eeuw. De voorloper er van was een boerderij die in de zestiende eeuw, of zelfs veel eerder, moet zijn ge bouwd. Daarover zijn helaas geen gege vens voorhanden. Die zijn er wel over de lieden die tussen circa 1580 en 1658 ei genaren waren, hoewel we betreffende die periode geen exacte jaartallen meer kun nen achterhalen. Dankzij zeer lijvige boek werken als overlopers en vergaarboeken kunnen we bij benadering aangeven wie de boerderij in deze periode in eigendom had den. Als we, in dit geval, de overlopers van de Zuidwatering van Walcheren openslaan, moeten we onze pijlen richten op het zoge heten Hubrecht Dane blok, een deelgebied in de ambachtsheerlijkheid West-Souburg. De wateringen van Walcheren worden be schouwd als de voorlopers van het huidige waterschap Scheldestromen. De overloper uit 1589 vermeldt dat een zekere Jacob Laureijs in dat jaar eigenaar is en dat hij zijn onroerende goederen eerder van Luenis Pier Thuenis had gekocht. In het vergaar- boek van de Zuidwatering uit 1608 treffen we Leijn Jacobsz. Brasser. Mogelijk was hij de Brasser die sinds 1591 gezworene, of wel bestuurder, was van de Westwatering van Walcheren. Tussen 1625 en circa 1640 zwaaide de weduwe van Leijn Brasser de scepter over de Boere-Triton. De omvang van het boerenerf en de bij behorende boomgaard bedroeg in de zes tiende eeuw 5 gemeten en 85 roeden. Later zou deze grootte door verkoop slinken naar 4 gemeten en 60 roeden en zelfs naar 1 ge- met en 59 roeden omdat de boomgaard in handen kwam van een andere eigenaar. Periode Vlissingse stadsbestuurders Rond 1640 brak er een periode aan waarin een reeks Vlissingse stadsbestuurders de Boere-Triton in eigendom hadden. De we duwe of de erfgenamen van Leijn Jacobsz. Brasser verkocht(en) de boerderij aan Vincent Adriaensz. Ketelaer. Hij werd in 1649 benoemd tot raad van Vlissingen en was in de periode 1650-1654 schepen, een soort wethouder. Ketelaer was getrouwd met Susanna Wisse. Vanaf 1658 krijgen we, dankzij bewaard ge bleven schepenakten uit het oud-rechterlijk archief van West-Souburg, preciezere jaar tallen aangereikt. In dat jaar werd namelijk het testament opgemaakt van de op dat moment oud-stadsbestuurder Ketelaer. Daaruit blijkt dat Susanna Wisse na de dood van haar man de rechthebbende zou worden op zijn bezittingen. Ketelaer voelde het einde kennelijk naderen, want hij stierf twee maanden nadat zijn testament was vastgelegd, op 9 juni 1658. Na 22 jaar eigenaarschap lijkt Susanna fi nancieel gezien in zwaar weer terecht te zijn gekomen, want in 1680 sluit ze een lening af van 450 Vlaamse pond, de toen gangba re valuta, bij Jan de Moor. Het vermoeden wordt enkele jaren later bevestigd. Een ak te uit 1683 geeft dan aan dat Jan de Moor de Boere-Triton heeft overgenomen van de weduwe. Ook Jan de Moor was een Vlis- singse bestuurder. In 1667 werd hij raad en tussen 1668 en 1673 was hij schepen van de Walcherse havenstad. Jan de Moor was tevens eigenaar van een andere boerderij. Die lag aan de west zijde van de eerder genoemde Rondweg Koudekerke en was feitelijk de overbuur van de Boere-Triton. Sinds 1972 is dit pand in eigendom van de Koudekerkse fruitteler Serier. Voor de duidelijkheid zal deze nog altijd naamloze boerderij hier 'Serier' wor den genoemd. Interessant is het feit dat er in de (ver) koopakte van 1683 betreffende de Boere- Triton niet alleen wordt gesproken over een boerenhuis, -schuur en diverse kleinere bij gebouwen op het erf, maar ook over een herenhuis. De vraag dringt zich dan op 14 Deri Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 16