De boerenschuur van de Boere-Triton. (Foto Jurriën Tjon-a-koy) of de Boere-Triton een buitenplaats was. In geen enkel document wordt de Boere- Triton echter beschreven als een landgoed, aangekleed met bijvoorbeeld siertuinen, waterpartijen en chique bijgebouwen zoals koetshuizen en een oranjerie. De Boere- Triton was evenmin een boerderij met een zogeheten herenkamer, een fraai inge richte, inpandige ruimte voor de eigenaar. In plaats van een dergelijk vertrek was er immers een geheel huis voor de eigenaar bijgebouwd. Als we er van uit gaan dat Vincent Ketelaer de bouwheer was van dat herenhuis, en dat is zeer aannemelijk, kun nen we stellen dat de stadsbestuurder niet de ambitie had om een heuse buitenplaats op te zetten. Mogelijk was een herenkamer hem te eenvoudig en kwam het tot een tus senvorm met de bouw van een eigen, vrij staand huis op of vlak bij het erf van zijn boerderij. De situatie op de Boere-Triton was daarmee 'buitengewoon'. Op 20 mei 1700 overleed Jan de Moor waarna zijn weduwe Maria Zeylmaekers eigenaar werd. Maria was een dochter van mr. Adriaan Zeylmaekers, alweer een Vlis- singse stadsbestuurder. Maria behield de Boere-Triton en verkocht 'Serier' aan een lokale landbouwer, Gerrit Blaase. In 1726 kwam de Boere-Triton op naam te staan van de dochter van Jan en Maria, Anna de Moor. Zij was getrouwd met mr. Andries Caen, raad vanaf 1700 en later bur gemeester van Vlissingen. Anna redde eer der, in 1718, de eer van haar man. Andries was eigenaar van de buitenplaats Engelen burg bij Oost-Souburg, maar kwam in een faillissement terecht. Toen zijn buitenver blijf per decreet werd verkocht, verscheen Anna ten tonele om Engelenburg te redden. Tussen 1745 en 1764 stond de Boere-Triton op naam van Anna's zoon, mr. Jan Caen. Wanneer hij actief werd in het Vlissingse stadsbestuur is niet duidelijk, maar hij was in elk geval in 1731 schepen van zijn stad. Speculatieobject Tussen 1764 en 1772 werd de periode van stadsbestuurders als eigenaar voor en kele jaren onderbroken en dook de naam Cornelis Oreel op, een vermogende land man uit Klein Abeele en speculant in on roerend goed. Oreel was getrouwd met Suzanna Tapper en hij was mogelijk be middeld geworden als gevolg van zijn hu welijk. Zijn vrouw kwam immers voort uit de op Walcheren destijds bekende en rijke landbouwersfamilie Tapper. Cornelis Oreel bezat de Boere-Triton als beleggingsobject. Het was voor hem financieel interessanter om het geldverslindende herenhuis te ont mantelen dan te behouden. Het sloopmate riaal kon na afbraak bovendien aardig wat winst opleveren. Het boerenbedrijf bleef be houden, want dat was wel rendabel. In welk jaar het herenhuis van de Boere- Triton precies werd afgebroken, is niet dui delijk. In elk geval tijdens de periode-Oreel. Die bewering wordt ondersteund als we we ten dat Oreel vijf jaar eerder, in 1759, het herenhuis van de buitenplaats Westerbeek, gelegen op de plek waar nu tuincentrum Intratuin zich bevindt, hetzelfde lot had la ten ondergaan. Oreel bleef steeds korte tijd eigenaar van zijn boerderijen: van het genoemde Wester beek in Koudekerke, van de Boere-Triton in West Souburg en ook van Klein Weijburg (of De Meiboom) in Kleverskerke. Kort na zijn veertigste overleed Cornelis Oreel in het laatstgenoemde dorpje. Wederom een stadsbestuurder Voordat Oreel vertrok naar Kleverskerke had hij de Boere-Triton, nu zonder het he renhuis, in 1772 verkocht aan mr. Isaac Juli 2018 15

Den Spiegel | 2018 | | pagina 17