Winkelman. Deze Vlissingse stadsbestuur der was op dat moment al ongeveer tien jaar eigenaar van de direct ten zuiden van Der Boede liggende buitenplaats Triton. Isaac Winkelman moet de naam Boere- Triton hebben geïntroduceerd. Het is ech ter niet duidelijk waarom hij Oreels boer derij die identiteit gaf, want er was al een boerderij aan zijn buitenplaats verbonden, namelijk de eerder vermelde boerderij 'Serier'. (zie aanvulling) Feitelijk had die Boere-Triton moeten heten. Of heette die wellicht Klein-Triton? Winkelman was burgemeester van Vlissin- gen in 1761-1762 en 1765-1766. Eerder was hij diverse malen schepen geweest en al sinds 1749 was hij actief als raad. Hij was medeoprichter en directeur van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen en bekleedde nog vele andere maatschappelijke functies. Isaac Winkelman was eerst getrouwd met Mag- dal ena Johanna Schorer. Nadat zij op 37-jarige leeftijd was overleden, hertrouw de hij met Susanna Johanna de Chuy, de dochter van oud-burgemeester Claude Chuy. Winkelman raakte in 1771 in de clinch met het Vlissingse stadsbestuur en vertrok naar Middelburg. Zijn Koudekerkse buitenplaats Triton behield hij, inclusief een prachtig uitzicht op de stad waar hij een lei dende rol had gespeeld. Na de dood van Winkelman in 1796 bleef zijn weduwe Susanna nog lang eigenaresse van zowel de buitenplaats Triton als van de Boere-Triton. Pas in 1808 verkocht zij de Boere-Triton aan de plaatselijke landbou wer Isaac Sturm. Susanna was een enigszins zonderling ty pe. Aan het einde van haar leven was zij druk in de weer met het plakken van brief jes op werkelijk al haar bezittingen, tot aan het kleinste detail, om bij haar erfgenamen elke twijfel weg te nemen over de verdeling van haar nalatenschap. En bij de officiële opening van haar testament in 1816 bleek zelfs haar huiskat Poesie rechten te heb ben. Het dier kon rekenen op een toelage van maar liefst 600 gulden ten behoeve van haar levensonderhoud. Periode Bommeljé-Kodde Isaac Sturm kon zijn naam slechts korte tijd verbinden met de Boere-Triton. Al na twee jaar, in 1810, kwam Abraham Bommeljé (1778-1838) in beeld omdat Sturm het in de toen economisch zware tijd financi eel gezien niet redde. De Franse bezetting drukte zwaar op ons land. De boerenwoning van de Boere-Triton. (Foto Jurriën Tjon-a-koy) 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 18