Abraham Bommeljé was de grootste grondbezitter van de destijds zelfstandige gemeente West-Souburg. Hij trouwde in 1807 met Cornelia Louwerse. Samen kre gen zij de kinderen Jacobus en Maatje. Hun jongste dochter Adriana werd slechts één dag oud. In 1812-1813 ging Abraham zich inzetten voor de belangen van zijn dorp en werd hij gemeenteraadslid. Na Abrahams overlijden in 1838 werden zijn bezittingen verdeeld. De Boere-Triton ging voor de ene helft naar de weduwe Bommeljé en dochter Maatje en voor de andere helft naar zoon Jacobus. De om vang van de Boere-Triton bedroeg ruim 35 hectare. Na de dood van haar moeder verkocht zus Maatje in 1843 haar aandeel in de boerderij aan haar broer. Nu was Jacobus Bommelje alleen eigenaar. Jacobus (1808-1886) was in 1836 ge trouwd met Wilhelmina Wielemaker. Zij kregen vijf kinderen. Vier ervan stierven op jonge tot zeer jonge leeftijd. Het vijfde kind werd, net als één van de overleden kinde ren, weer Cornelia genoemd. In 1873 trouwde Cornelia Bommeljé (1850 1917) met David Kodde (1851-1933). Kodde kwam uit 't Zand, in zijn tijd een wijk van het uitgestrekte Koudekerke en sinds 1941 deel uitmakend van Middelburg. Na de dood van haar vader in 1886 was Cornelia de enige erfgenaam. Na enkele jaren, circa 1888, werd door dit koppel de Boere-Triton afgebroken en werd een gloednieuwe boerderij gebouwd onder de zelfde naam. Het geheel werd niet alleen luxueuzer, maar ook veel omvangrijker dan het oude exemplaar. Vooral de enor me boerenschuur, met een breedte van 15 meter en een lengte van maar liefst 60 meter, moet zeker in die tijd indrukwek kend zijn geweest. Dankzij Cornelia kon dit project worden gerealiseerd, want zij kwam immers uit de kapitaalkrachtige fa milie Bommeljé. Cornelia stierf in 1917 en David in 1933. Beiden liggen begraven op de oude begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Koudekerke. David Kodde legateerde conform zijn testament de Boere-Triton aan zijn neef Jan Simonszoon Kodde. Jan was al sinds circa 1905 pachter op het boeren- bedrijf van zijn oom David. Jan Kodde werd in 1933 dan wel eigenaar, maar verkocht de boerderij direct door. In de heftigste cri sisjaren van de twintigste eeuw wilde hij niet het risico lopen om, net als vele andere landbouwers, failliet te gaan. 1933 tot heden Jan Kodde vond officieel op 1 november 1933 in Anne Marguerite Francine Sijthoff (1902-1979) degene die, dankzij haar fa miliekapitaal, de boerderij kon overnemen. Jan kreeg onder Sijthoff een nieuw pacht- contract aangeboden en kon dus blijven wonen en werken op 'zijn' boerderij. Deze constructie werd in de crisisjaren vaak toe gepast. Vele boerderijen gingen in de ver koop waarbij vermogende lieden voor een relatief laag bedrag eigenaar konden wor den van een boerenbedrijf. Meestal werden de verkopers dan pachters van hun voor malige eigendom. De in Wassenaar wonende Anne Sijthoff was getrouwd met de achttien jaar ou dere kunstschilder Hugo Victor Benjamin Wijnmalen. Ongeveer één keer per jaar bracht zij een bezoek aan Walcheren en liet zij zich informeren over het wel en wee op haar boerderij. Mevrouw Sijthoff overleed in 1979. Volgens een bericht in de Provinciale Zeeuwse Courant van 17 oktober 1980 wilde het gemeentebestuur van Vlissingen de Boere- Triton opkopen van de erfgenamen Sijthoff, in verband met de aanleg van een riole ringscircuit ten behoeve van een nieuw ge plande wijk. Het voornemen vond echter geen doorgang. In 1985 kocht een verze keringsmaatschappij die nu bekend staat onder de fusienaam ASR (Amersfoortse en Stad Rotterdam) de Boere-Triton van de erfgenamen Sijthoff en tenslotte kocht de huidige eigenaar, de familie Houterman, in 2014 de boerderij van ASR. Leeuwtjes De toegangslaan of baen van de boerderij lag vroeger aan de Bergweg ofwel aan de oostzijde. Toen de Rondweg Koudekerke Juli 2018 17

Den Spiegel | 2018 | | pagina 19