Gezicht op het voorplein van het Hof de Triton te Koudekerke, met personen en een hert, op de achtergrond de stad Vlissingen; gewassen inkttekening Jan Arends, 1772. (Collectie KZGW, Zeeuws Archief Zelandia Illustrata). In 1717 realiseerde Johan van de Mandere (1675-1721) zijn plannen om een buiten plaats te bouwen, direct naast het landgoed van zijn schoonvader Jacob Nachtegael. Van de Mandere was, zeker vóór 1705, get rouwd met Jacobs dochter Maria. Hij kocht eerst boerderij 'Serier' en een aan tal percelen grond. Die waren tot dan toe in handen van de 'bedienaar des Goddelijken woords tot Coudekerke' ofwel dorpspredi kant Gerard Baccot. Verder kocht Van der Mandere nog stukken land net buiten Koudekerke, in het aangrenzende West Souburg. Dat was aan de overzijde van de huidige Jacoba van Beierenweg. Opmer kelijk is, dat de boerderij van de dominee tijdens het laatste kwart van de zeventiende eeuw in bezit was van Jan de Moor. Met hem maakten we al eerder kennis, als ei genaar van de Boere-Triton in de periode 1683-1700. Na de dood van zijn schoonvader in 1718 kreeg Johan van de Mandere samen met zijn vrouw Maria Nachtegael het voorname Der Boede in de schoot geworpen. Van der Mandere voegde een bij Der Boede horende boomgaard toe aan zijn net opgezette bui tenplaats Triton. Het is meest aannemelijk dat Van de Mandere de naamgever was van Triton. Het is onduidelijk waarom hij koos voor deze watergod uit de Griekse mytholo gie. Triton wordt in de Griekse mythologie meestal voorgesteld met het hoofd en de romp van een man en de staart van een vis ofwel een meerman. Na het overlijden van haar man in 1721 werd weduwe Maria Nagtegael (1671 1743) alleen eigenaresse en vermoedelijk na haar dood in 1743 werd zij opgevolgd door haar dochter Johanna Susanna van der Mandere. Johanna trouwde in 1745 op relatief late leeftijd met Johan Gualtherus van der Poort, eigenaar van de buitenplaats Huis te Oostkapelle. In 1752 ging Van der Poort namens zijn vrouw over tot de verkoop van Triton aan Cornelis Evertsen (1690-1773), luitenant- generaal en commandant van Walcheren. Hij was niet de bekende zeeheld waar naar één van de boulevards van Vlissingen is vernoemd. Wel was hij familie van dit roemruchte geslacht. Hij huwde Catharina Elisabeth de Ridder en na haar vroegtijdige dood hertrouwde hij met Martha Cornelia Ockersse. In de (ver)koopakte van 1752 wordt vermeld dat de buitenplaats niet meer Juli 2018 19

Den Spiegel | 2018 | | pagina 21