muZEEumnieuws Arthur Scheijde Frans Naerebout - mensenredder en loods expositie Deze zomer is het precies tweehonderd jaar geleden dat de bekende mensenredder Frans Naerebout overleed. Hij werd als visser in 1779 bekend door het redden van de drenkelingen van het VOC-schip Woestduyn. Deze zomer besteedt het muZEEum aandacht aan de Vlissingse mensenredder met een kleine Opeens waren hij en zijn broer in het hele land bekend na hun menslievende actie bij het vergaan van de Woestduyn. Naerebout werd VOC-loods en hielp door de jaren heen nog meer schepen uit de problemen. Doordat hij niet op tijd van boord kon, moest hij zelfs een keer helemaal mee naar Kaapstad. Op de terugweg werd het schip veroverd door de Engelsen. Na maanden ontsnapte hij en keerde terug naar Zeeland. Later legde hij tonnen in de Deurlovaargeul als hulp bij de navigatie. Tijdens de Vierde Engels-Nederlandse Oorlog (1780-1784) bracht hij zelfs enkele kleine schepen op. Na zijn roemrijke loodsenperiode werd hij wachtmeester en havenmeester in Goes. De rasechte Walcherse Frans werd geboren in Veere, was held in Vlissingen en ligt te ruste in Goes. Deze held wordt bezongen in het Zeeuwse Volkslied: Het land, dat fier zijn zonen prijst, en ons met trots de namen wijst, Van Bestevaer en Joost de Moor, die blinken zullen d'eeuwen door; Waarvan in de historieblaên, de Evertsen en Bankert staan, Dat immerhoog in eere houdt, den onver schrokken Naerebout. In 1817 gaf admiraal Jan Hendrik van Kinsbergen de opdracht om een portret te schilderen van Frans Naerebout. Toen de koning in 1818 dit schilderij bezichtigde in het 'museum' van het Koninklijk Zeeuws Genootschap was hij verrast doordat Frans Naerebout ernaast stond. De koning vond de gelijkenis treffend. Dit portret hangt in het muZEEum. Naerebout overleed enkele maanden later in augustus 1818. Expositie Om deze bescheiden doch beroemde man te herdenken is deze zomer (tot eind okto ber) in de Tobagozaal van het muZEEum een kleine expositie te zien met enkele highlights betreffende Naerebout. Een fa milie-overzicht van zijn zeevarende voorva deren, beeld en geluid over de redding van de Woestduyn en in stripvorm zijn activitei ten als VOC-loods en mensenredder. Ook wordt getoond hoe het loodsen en redden van mensen er tegenwoordig aan toe gaat. Een kaart van de verraderlijke zandbanken geeft inzicht in hoe belangrijk loodsen wa ren èn zijn. Uit het Gemeentearchief zijn zowel de ori ginele documenten als een doopextract, Juli 2018 23

Den Spiegel | 2018 | | pagina 25