i H|fl De vlaggen van Vlissingen door de eeuwen heen1 T JOHAN FRANCKE De stadsvlag zoals die nu bekend is heeft, anders dan het stadswapen, een nog maar zeer recent verkregen officiële status, terwijl het gebruik ervan al van eeuwen daarvoor dateert. In dit artikel wordt ingegaan op de oorsprong van het gebruik van die vlag en de varianten die daarop hebben bestaan sinds de Opstand tegen de Spanjaarden. Indien er in de late zestiende en vrijwel gehele zeventiende eeuw niet zoveel oorlog was gevoerd was het niet onwaarschijnlijk geweest dat de Vlissingse stadsvlag een andere kleur had gehad. Over het Vlissingse stadswapen en het zich daarop bevindende kruikje is inmiddels voldoende geschreven, op de iconologie daarvan zal verder niet worden ingegaan.2 Dit korte artikel kan slechts als een eerste opzet worden gezien naar uitgebreider iconografisch en iconologisch onderzoek naar de stads- en geuzenvlaggen van Vlissingen. Hierover zijn zo goed als geen literatuur of geschreven bronnen voorhanden, waardoor vooral op basis van sein- en vlaggenboeken en schilderijen en gravures uit de zeventiende en latere eeuwen gewerkt moet worden. Hoewel er zeer consciëntieuze maritieme schilders bestonden kunnen veel uitkomsten uit dit onderzoek daarom niet met zekerheid worden vastgesteld. De Vlissingse bloedvlag of stadsgeus In de collectie van het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen bevinden zich drie Vlissingse vlaggen, met de bijbeho rende beschrijving: In het staatsblad van 8 januari 1815 verscheen een oproep aan alle gemeenten om een tekening van het bestaande of gewenste wapen aan de Hoge Raad van Adel te sturen, om daarop de Koninklijke goedkeuring en de nodige re gistratie te verkrijgen. Ook Vlissingen vol deed aan die oproep. De Hoge Raad van Adel bevestigde bij besluit van 31 juli 1817 het wapen van Vlissingen "zijnde van keel (=rood), beladen met een Jacoba's kruikje van zilver, gekroond, geketend en gesierd van goud. Het schild gedekt met een kroon, mede van goud." De beschrijving luidt: "Rood met op het midden een wit jacoba- kannetje, geel geketend en gesierd en er boven een gele kroon van drie bladeren en twee parels, een en ander ter hoogte van vier vijfde van de vlaghoogte." 3 1 Stadsvlag Vlissingen 1974 Er is dus onderscheid tussen het kruikje op het wapen en in de vlag; in het eerste geval zilverkleurig in het tweede geval wit. Het is niet duidelijk wanneer men gekozen heeft voor deze vlag. Op schilderijen uit de zeventiende eeuw is een dergelijke vlag al regelmatig te zien. Kapers en piraten voer den volgens de tekst van het muZEEum een zwarte vlag als ze bereid waren tot on derhandeling met betrekking tot overgave en een rode vlag (bloedvlag) als er geen genade werd geschonken of verwacht en op leven en dood werd gevochten. Dit is echter niet correct. Piraten voerden door gaans de rode (bloed)vlag of die van hun nationale herkomst en gingen er pas na de Spaanse Successieoorlog (na 1713 dus) Juli 2018 3

Den Spiegel | 2018 | | pagina 5