1 E I -mt .1 die in het wapen van Zeeland. De krans bevatte oranje appelen, die verwezen naar de Opstand en de loyaliteit van de stad voor het Huis van Oranje. Sierksma ver wees daarbij naar het notitieboek (No. 55: Di Flessinga), dat eenzelfde afbeelding toonde, maar dan zonder lauwerkrans. Wel is het zeer opmerkelijk dat Sierksma in 1973, bij het vaststellen van de vlag, met geen woord repte over de oorspronkelij ke vlag die hij zelf in zijn boek noemde.17 Hieruit werd wel iets anders duidelijk. De vlag met de laurierkrans kon pas zijn ont staan in de tijd van de Opstand toen de stad de zijde van Willem van Oranje koos. Na 1572 dus. Uit 1587 is bekend dat de Admiraliteit zowel aan de Vlissingse equi pagemeester Pieter Willemsse en zijn as sistent Pieter Claesse Geldersman als aan de Veerse equipagemeester Pieter van Reygersgberch een aantal van acht en vier vlaggen liet maken in de kleuren oraenge, blanche ende bleu, in dry velden, elcken doeck van hondert ellen voor gebruik op de oorlogsschepen.18 Helaas werd hierbij geen melding gemaakt van toepassing van een wapen op de vlag noch of er ook an dere vlaggen in gebruik waren of dat het hier stedelijke vlaggen betrof. Hoewel de rode vlag met de kruik dus waarschijnlijk niet van meet af aan in gebruik is geweest werden voor de vlag die Sierksma aan droeg geen verdere aanknopingspunten gevonden. Wel komen in de periode rond 1600 nog andere afwijkende Vlissingse vlaggen voor. Een Vlissingse vlag met drie donkere en twee lichte banen, met centraal de Vlissingse kruik is te zien op het werk Schepen op de rede van Rammekens bij Vlissingen van Hendrick Cornelisz. Vroom van circa 1600. Het stelt een pinas voor die bij fort Rammekens ligt. Op de gravure van Robert de Baudous (1575-1644), ge maakt naar Vroom, zijn helaas de originele kleuren niet te zien, maar wel is duidelijk dat de Vlissingse vlag aan de fokkemast geen egale kleur had. De pinas moet een admiraliteitsschip zijn want aan de grote mast wappert de vlag van de Admiraliteit Zeeland die in dit geval een rode leeuw op een geel vlak met blauw-wit-blauwe golf- banen voorstelt. Met andere woorden het schip voert een Vlissingse geus en deze be stond in dit geval uit meerdere banen. De gebaande Vlissingse vlag aan de fokkemast van de Admiraliteitspinas bij Baudous Eenzelfde soort vlag lijkt zichtbaar op een gevelsteen die ooit behoorde bij het pand Bierkaai D20 (Bellamypark). Deze steen heeft als datering 1628 en toont volgens de beschrijving een oorlogsschip met Vlissingse vlag in de bezaansmast.19 Opnieuw is de afbeelding niet overduide lijk, al lijkt zich middenin de vlag inderdaad de Vlissingse kruik te bevinden. Het opmer kelijke is natuurlijk dat op deze afbeelding wederom geen egaal vlak is te zien, maar zich achter de kruik horizontale banden be vinden en wederom zijn dat er vijf. De ove rige vlaggen vertonen geen opdruk en zijn wellicht prinsenvlaggen. Gevelsteen van het pand van de voormalige Bierkaai D20 (thans Bellamypark), bron: Zeeuws maritiem muZEEum Vlissingen, inv.nr. 249. 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 8