Indien de vlaggen met de Vlissingse kruik erop geen prinsenvlaggen zijn, blijft het echter gissen naar de kleuren die eigenlijk aan deze vlaggen toegekend zouden moe ten worden. 'De aankomst van Frederik van de Palts en zijn gemalin Elisabeth Stuart te Vlissingen', 29 april 1613, olieverfschilderij door Hendrik Cornelisz. Vroom, 1623, Collectie Frans Hals Museum, Haarlem, inv.nr. os I-346. Meer nauwkeurige en gekleurde voorbeel den van de Vlissingse vlag kunnen op en kele schilderijen uit het eerste kwart van de zeventiende eeuw worden aangetrof fen. Op De aankomst van Frederik V van de Palts en zijn gemalin Elisabeth Stuart te Vlissingen, 29 april 1613 van Hendrick Cornelisz. Vroom uit 1623 kwam bij de restauratie door het Frans Hals Museum in Haarlem in 1979 aan het licht dat de vlag van de stad Haarlem op een van de kleinere schepen een overschildering uit Detailopname van hetzelfde schilderij, af beelding: Zeeland 20/3 (2011) 104. Zie ook: https://tijdschriftenbankzeeland.nl/issue/ zld/2011-09-01/edition/null/page/30. de tijd van het maken van het schilde rij zelf was. Hetzelfde gold voor een sloep met het stadswapen van Haarlem, onder beide vlaggen was oorspronkelijk een rode Vlissingse vlag afgebeeld, waarop de kruik, het wapen van de stad is te zien.20 Van de aankomst van Frederik V bestaat een tweede schilderij uit 1628 waarop Cornelis Claesz. van Wieringen meerde re soorten Vlissingse vlaggen weergeeft, waarvan er een bestaat uit meerdere kleu ren en banen. In de tekening van Pieter van Looy uit 1880 welke zich in de collectie van het Rijksmuseum bevindt is bovenin een kader gemaakt waarop alle in het schilde rij getoonde vlaggen in het groot zijn afge beeld. Hierin bevinden zich drie Vlissingse vlaggen en een Vlissingse wimpel. Alle voorzien van de kruik, maar, en dat is het bijzondere, naast twee egale vlaggen be vindt zich ook een andere Vlissingse vlag. Slechts een vlag heeft een egaal rode kleur, met daarop het wapen. De andere vlag is identiek op de kleur na, deze is oranje. De hiervan afwijkende vlag is opgebouwd uit vijf smalle gele banen met daartussen vier dikkere witte banen. In het midden is het wapenschild van Vlissingen (in het rood) met de kruik afgebeeld. De y boven de vlag refereert naar de vlag van een schip van de Admiraliteit Zeeland dat juist aanlegt bij het havenhoofd van de Koopmanshaven van de stad en deze vlag aan de fokkemast voert.21 Ook na de Tachtigjarige Oorlog zijn nog meerdere soorten Vlissingse vlag gen in gebruik gebleven bij de Admiraliteit Zeeland. Een vlaggenoverzicht uit een notitieboek van een Engelse officier, William Downman uit 1685 toont ook nog steeds de 'oude' Vlissingse vlag die Sierksma noemde: de Nederlandse driekleur met in het midden een gouden kruik, terwijl in een gedrukt werk uit 1700 de rode vlag met kruik wordt getoond, al staat daarboven wel 'Vlissingse geus' (Flushing Jack) vermeld.22 Een door een marineofficier getekend signaalboek uit 1711 toont echter zowel de Vlissingse als de Middelburgse vlag met een egaal ro de achtergrond met daarop respectievelijk Juli 2018 7

Den Spiegel | 2018 | | pagina 9