nenvelden. Op 8 augustus 1914 komt het Noorse schip Tysla in aanvaring met een mijn. Drie bemanningsleden komen om het leven. In verband met de staat van oorlog moe ten particulieren en de diverse schietver enigingen alle beschikbare wapens inleve ren. Zelfs paarden worden gevorderd door de militaire overheid. De aangekondigde vordering van auto's gaat niet meer door. Vanwege de oorlogsomstandigheden zijn de muziekuitvoeringen in Vlissingen-badplaats gestaakt. In de krant nemen de berichten over het oprukken van de Duitse troepen in België sterk toe. Eind augustus 1914 worden al acties op touw gezet om geld in te zamelen voor de slachtoffers in België. Na de be richten over Luik en Brussel verschijnen de eerste berichten over een bombardement op Antwerpen vanuit Duitse zeppelins. De strijd op het grondgebied van onze zuider buren leidt tot grote vluchtelingenstromen richting het nog vrije westen van het getrof fen land. In Vlissingen verschijnen de eer ste vluchtelingen. Het Dames Comité voor Uitgewekenen, onder leiding van de dames Staverman en Van Raalte, doet een oproep in de krant om een opgave van degenen die bereid zijn om tegen een matige prijs logies met ontbijt te verlenen aan vluchte lingen. Als op 8 september 1914 de staat van beleg voor Vlissingen wordt afgekon digd haast de Militair Commandant van Vlissingen in de krant te melden dat er geen reden tot ongerustheid is. Hij waar schuwt wel dat de bevolking zich moet ont houden van sympathie- of antipathiebetui gingen jegens de oorlogvoerende landen. Dergelijke uitingen zouden de broze neu traliteit wel eens in gevaar kunnen brengen. Op dat moment heeft hij waarschijnlijk geen rekening gehouden met het feit dat de bouw van het Fort de Ruyter aan de oost zijde van de stad de Nederlandse neutrali teit daadwerkelijk in gevaar heeft gebracht. Onder grote internationale druk besluit de Nederlandse regering de bouw te stoppen. Een deel van de fundering is nu nog steeds zichtbaar in het landschap. Hulpverlening De bevolking van de stad ziet in de eerste weken van augustus niet alleen de gemo biliseerde Nederlandse soldaten maar ook Russische vluchtelingen op het marine terrein aan de Eerste Binnenhaven. Zij hopen via Engeland naar Rusland door te reizen, 1914; foto Dert. (Prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 10