Het noodziekenhuisje voor Belgische vluchtelingen (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) veel reizigers die behoren tot de nationali teit van de oorlogvoerende landen. Zo rei zen Engelsen, Fransen, Russen en Belgen vanuit Duitsland via Vlissingen naar hun vaderland. Mensen afkomstig uit landen behorend tot de Centrale Mogendheden proberen zo snel als mogelijk via Vlissingen naar landen als Duitsland of Oostenrijk te komen. Het aantal bedden in de plaatse lijke ziekenhuizen is nauwelijks toereikend om de aan het front gewonde soldaten te kunnen verplegen. In Vlissingen groeit dan al het besef dat er behoefte is aan ge organiseerde hulpverlening. In eerste in stantie zijn dat voornamelijk damescomi tés. Als begin september 1914 het aantal uitgewekenen sterk toeneemt, roept het Provinciaal Comité tot Hulpverleening aan Vluchtelingen in Zeeland alle comités en verenigingen op tot samenwerking. Twee weken later voorziet het comité een sterke toename van het aantal uitgewekenen en richt zich opnieuw tot de diverse comités. Dit keer worden ze tot spoed gemaand om een inventarisatie te maken van de logies- mogelijkheden in hun omgeving. in de bewaarschool aan het Bellamypark, 1914. Het front Het front in België verschuift bijna per dag. Op 28 september bericht de krant over bombardementen op Aalst en Mechelen. Twee dagen later wordt gemeld dat Meche- len is bezet en dat het beleg op Antwerpen is begonnen. Het gevolg is dat duizenden de Nederlandse grens oversteken op zoek naar veiligheid. Vlissingen is voor veel vluchtelingen een belangrijk knooppunt. Er is een goede treinverbinding naar andere delen van het land en er is een belangrijke bootverbinding richting Engeland. De inwo ners hoeven niet meer de krant te raadple gen. Ze kunnen nu met eigen ogen zien met welke ellende een dergelijke vlucht ge paard gaat. De verdrevenen kunnen ruwweg in drie ca tegorieën worden verdeeld. Ten eerste zijn er de gegoeden. Zij beschikken over vol doende middelen om door te reizen of in de omgeving een hotel, pension of bij een particulier een kamer te huren. Vervolgens zijn er de gegoeden die bij hun vlucht al les verloren zijn en tenslotte de armlastigen Oktober 2018 9

Den Spiegel | 2018 | | pagina 11