die veelal op regeringskosten naar opvang centra in Nederland kunnen reizen zoals Oldebroek of Veenhuizen. Na verloop van tijd komt er nog een vierde categorie bij. Dat zijn de gegoeden die langzaam maar zeker hun portemonnee leeg zien raken als gevolg van de verblijfkosten. Deze stille behoeftigen worden aangeduid als Pauvres Honteux. Alles wordt pijnlijk zichtbaar voor de Vlis- singer. Ook het kleine leed. De tot de ge goeden behorende vluchtelingen die door reizen naar Engeland komen soms een nieuw probleem tegen. Het is verboden om honden mee te nemen naar Engeland. De veelal kleine viervoeters, zoals de be kende poedeltjes van de Belgische dames, moeten hier achterblijven. Als het niet lukt iemand bereid te vinden het hondje op te vangen of als het diertje niet aan vreemde handen wordt toevertrouwd, is de dieren arts het laatste alternatief. De grote stroom De situatie in Antwerpen wordt in de eerste week van oktober 1914 met de dag nijpen der. In Vlissingen komen honderden vluch- telingen aan. Het schip Administrateur de Badts vaart de sluis binnen met bijna dui zend vluchtelingen. In de Buitenhaven legt een viertal sleepboten aan die honderden Belgen aan veilige wal zetten. De provinci ale boot uit Terneuzen levert ook nog eens honderden mensen af. Het worden er zo veel dat de ruime loods, die met dit doel op het haventerrein geschikt is gemaakt, geen plaatsruimte meer heeft. Het gemeentebe stuur besluit daarop de gymnastieklokalen van de openbare scholen gereed te maken voor de vluchtelingen. Veel Belgen zijn per tram of trein naar Middelburg doorgezon den. Op vrijdag 9 oktober geeft Antwerpen zich over. Dan begint de grote uittocht pas echt en worden de grensplaatsen over spoeld met vluchtelingen. Op diezelfde vrijdag komen er zelfs al vrachtschepen met ongeveer 5.000 mannen, vrouwen en kinderen in de stad aan, waarvoor onder dak en voeding moet worden gezocht. De schepen die 's avonds willen binnenvaren moeten met de zich aan boord bevindende vluchtelingen op de rede blijven wachten tot de volgende dag. Dat geldt niet voor de vele gewonden, vaak afkomstig uit de gebombardeerde Antwerpse ziekenhuizen. Belgische vluchtelingen zijn per schip aangekomen in de sluizen bij het station van Vlissingen, 1914. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 12