Huisvesting voor Belgische vluchtelingen op de Nieuwe Markt in Vlissingen, 1914. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) den oproepen. In de Vlissingsche Courant worden tientallen advertenties geplaatst. Als de grootste stroom vluchtelingen uit Antwerpen begint af te nemen komt een nieuwe stroom op gang. Het zijn nu de mensen uit de Belgische kuststreek die in Zeeland hun veiligheid hopen te vinden. Her en der in de stad zien de inwoners lan ge rijen vluchtelingen staan bij de diverse gaarkeukens. Naarmate de tijd vordert en het probleem van het huisvesten van de duizenden vluchtelingen nijpender wordt, besluit het gemeentebestuur van de stad op kosten van de regering een vluchtoord te bouwen op een terrein aan de Nieuwe Markt, de plaats waar het huidige Vlissingse stadhuis staat. Er komen vier woonloodsen, een eetzaal met keuken en een wasruimte. Iedere loods kan 220 personen herbergen. Op allerlei manieren wordt de Belgische vluchtelingen steun geboden. Er komen voorzieningen op het gebied van het onderwijs, verzorging van kraamvrou wen en pas geboren baby's in het Moeder huis aan de Hobeinstraat en diverse projec ten op het gebied van de werkverschaffing. Het Leger des Heils richt een naaiatelier op en in een barak op het vluchtoord aan de Nieuwe Markt worden pantoffels vervaar digd. Terugkeer Al vrij snel probeert de regering de terug keer van de vluchtelingen naar hun thuis land te bevorderen. In de derde week van oktober 1914 roept de Commissaris der Koningin de burgemeester van Vlissingen op om een opgave te verstrekken van het aantal vluchtelingen dat naar België te rug wil keren. De commissaris van poli tie doet een onderzoek bij de circa 6.000 a 7.000 in de stad verblijvende armlastige vluchtelingen. Aanvankelijk overwegen slechts vijftig Belgen een terugkeer. Onder de vluchtelingen wordt een circulaire ver spreid afkomstig van het gemeentebestuur van Antwerpen. Hierin geeft de nieuwe machthebber aan dat Antwerpen dermate veilig is dat de uitgewekenen met een ge rust hart naar de stad kunnen terugkeren. Langzamerhand keren vele Belgen inder- 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 14