Gezicht op de Dokhaven. Op de achtergrond ligt een schip in aanbouw op één der hellingen van De Schelde, circa 1915. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) daad terug of reizen door naar noordelijk gelegen provincies, maar de stad blijft ge confronteerd met een paar duizend vluch telingen. Eind november 1914 bericht de burgemeester aan het provinciebestuur dat er zich nog 3.751 onbemiddelde vluchte lingen in de stad bevinden. Soms blijkt de huisvesting van de vluchtelingen zo slecht dat in rapportages de mogelijkheid tot het uitbreken van besmettelijke ziekten niet mag worden uitgesloten. In de grote loods bij het Vlissingse station doen zich zelfs de eerste gevallen voor van tyfus. Eind decem ber 1914 is de diagnose al 48 maal gesteld. In allerijl richt de gemeente een speciale barak aan de Paardenmarkt in waar de pa tiënten worden gehuisvest. Op die wijze is een eventuele epidemie tot staan gebracht. De staat van beleg en de daarmee gepaard gaande defensiebelangen zijn uiteindelijk aanleiding voor de regering om in februari 1915 de gemeente Vlissingen te verplichten de vluchtelingen naar elders over te bren gen. Dat betekent tevens de sluiting van de vluchtelingenopvang aan de Nieuwe Markt op 21 april 1915. Ondanks het vertrek van het merendeel der vluchtelingen kiest een minderheid voor een langer verblijf. Vele Belgen hebben een baan gevonden bij be drijven zoals De Schelde, Gasfabriek of de schoenfabriek van Klijberg en vestigen zich voor langere tijd in Vlissingen. Volgens de tellingen verblijven er in november 1917 nog ongeveer 2.000 en in november 1918 nog ruim 1.700 uitgewekenen in de stad. Neutraal, maar Als de grote toevloed aan Belgische vluch telingen in 1915 langzaam maar zeker af neemt zijn de Vlissingers nog niet verlost van alle problemen. Zo heeft de Engelse blokkadepolitiek tot gevolg dat er schaars te ontstaat aan levensmiddelen en brand stoffen. Door de prijsstijging van de eer ste levensbehoeften stijgt het arbeidsloon. Het uitbreiden van de duikbootoorlog door Duitsland maakt het probleem nog groter. In eerste instantie beïnvloedt deze situatie de werkgelegenheid nog niet, maar de prij zen van materialen beginnen fors te stijgen. In 1915 heeft het nog nauwelijks gevolgen Oktober 2018 13

Den Spiegel | 2018 | | pagina 15