KattenslRcbtertJ. Ooor de politic is alhier ten kartell- slachterij ontdekf. Hoóycl k.-, ortder- zo^k nog Ln vollen gang is, staat reeds vasi dat katten werden guskleri-, ge- 5troo-i>t en voor de COrnsittnplie ge- scJrikt werden gemaakt. fionige :katten- lurldefl werden bert-ids in beslag geno men. voor de grote bedrijven zoals De Schelde. Het bedrijf kan alle orders uitvoeren en krijgt zelfs nieuwe orders, zoals voor de kruiser Java. Toch moet De Schelde in de loop van de oorlog maatregelen nemen op het gebied van werkt ijdverkorting. Het toenemende gebrek aan materialen en grondstoffen ligt daaraan ten grondslag. Tijdens de laatste oorlogsmaanden is de aanvoer van scheeps- bouwmaterialen vrijwel geheel gestopt waardoor de onderneming wederom tot werkt ijdverkorting moet besluiten. Een aantal werknemers krijgt zelfs toestemming om betaald graafwerk te verrichten bij de sloop van Fort De Nolle, een werkgelegen heidsproject bij uitstek. Het andere grote bedrijf in de stad, de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, wordt met andere problemen geconfronteerd. In 1916 gaan maar liefst drie schepen ver loren door oorlogshandelingen: de Prinses Juliana, de Mecklenburg en de Koningin Wilhelmina. De ondergang van laatstge noemd schip eist mensenlevens. In februari 1917 moet de maatschappij de geregelde dienst naar Engeland grotendeels staken vanwege de duikbootoorlog. Gevolgen voor de bevolking De bevolking krijgt steeds meer te maken met de gevolgen van de oorlog. Enerzijds ziet ze de prijzen stijgen en anderzijds zijn de inkomsten bij veel inwoners aanzien lijk verminderd. Ook bij de gemeente komt minder belasting binnen. Omdat de scheep vaart op de Westerschelde stil is komen Enkele militairen, gelegerd in de kazerne aan de Weststraat in Vlissingen, probeerden op deze wijze extra inkomsten te verwerven. (Krantenbank Zeeland ZB-Planbureau) te liggen hebben de Belgische loodsen geen verdiensten. Hun inkomen is tot een kwart ingekrompen. Om die reden kunnen ze ook geen hoofdelijke omslag of schoolgeld aan de gemeente betalen. De visserij is een bedrijfstak waar het wel goed gaat. Dit bedrijf kan winstgevend zijn omdat hoge prijzen worden bedongen voor de vis en de garnalen omdat het vlees te duur is. Er wordt zelfs van regeringswege gestimuleerd om mosselen te gaan eten. In die periode is er veel vraag naar wonin gen, maar vooral de particuliere bouw ondernemingen durven het risico niet te nemen in verband met de hoge prijzen gekoppeld aan het gebrek van materi alen. Alleen de woningbouwvereniging Vereniging tot Verbetering van de Volks huisvesting te Vlissingen is in staat bouw- act ivit eiten op te starten. Na de bouw van Tuindorp in West-Souburg begint de woningcorporatie in 1916 met de bouw van Tuindorp in Vlissingen. Distributie In datzelfde jaar besluit de regering levens middelen en brandstoffen op rantsoen te plaatsen. Er komt een systeem van bon nen: de distributie. De uitvoering van de distributiewet van minister Posthuma komt in handen van de burgemeesters. Niet over al wordt hetzelfde beleid gevoerd. Vooral in de grote steden leidt dit tot problemen. Het bekendst is het Amsterdamse Aard- appeloproer van 1917. Daarbij vallen zelfs doden en gewonden. Ook in kleinere plaat sen ontstaan protesten. In het voorjaar van 1918 regent het klachten in Oost-Souburg over de distributie van levensmiddelen. Het leidt zelfs tot een hongerbetoging. Een gro te menigte verzamelt zich bij het gemeente huisje aan het Oranjeplein, waaronder veel vrouwen. Zij eisen brood en aardappelen. Ook in Vlissingen komt het tot een uit barsting. De bevolking is boos over de ui terst slechte kwaliteit van de aardappelen. Omdat vlees te duur is trekken veel men sen richting Nieuwendijk om vis te kopen, maar de prijs van vis is hoog en voor de meeste inwoners is de vis te duur. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 16