Abraham Hans vak vormt de koloniale leergang. Deze dient ertoe de jeugd kennis bij te brengen over Belgisch Congo, vooral in het voort gezet onderwijs. Een ander punt wat be treft het onderwijs, is de taal waarin wordt onderwezen, immers zowel Vlaams als Frans (Waals) zijn de in België gesproken talen. Ook hier houdt de commissie de vinger aan de pols. Uit een overzicht van 1917 blijkt dat in Vlissingen overwegend Vlaamse kinderen onderwijs volgen. Op de lagere school 151, naast 5 Franstalige leerlingen. Op het atheneum 79 Vlaamse en 26 Franstalige leerlingen. In andere de len van Nederland waar ook dit onderwijs wordt gegeven is de verdeling anders, af hankelijk waar de vluchtelingen vandaan komen. Het personeel van de Belgische scho len is ook betrokken bij buiten- en na schoolse activiteiten. Zelf zijn zij verenigd in de Algemene Federatie van Belgisch Leerpersoneel in Nederland. Telt de lagere school in 1917 nog 156 leer lingen, in 1918 zijn dit er nog 60. Voor het atheneum zijn dat er in 1917 105, in 1918, 42. De Centrale Commissie en hare medewer kers achten zich gelukkig op haar wijze, namens de Nederlandsche Regeering en het Nederlandsche volk, in de oorlogsjaren iets te hebben kunnen doen om het oor logsleed der Belgische vluchtelingen te hel pen verlichten en om ten behoeve van het Belgische volk, welks welzijn zij oprecht verlangen, de oorlogsgevolgen eenigermate te hebben kunnen verzachten. (Het onderwijs aan de uitgewekenen in Nederland, 1920) Zien we dat de scholen in augustus 1914 een week langer dicht blijven, in het jaar verslag van 1918 van de gemeente Vlis- singen lezen we: Wegens de Spaanse Griep zijn de Openbare Scholen gesloten geweest van 5 tot 23 November. Portret van Abraham Hans. (Fotocollectie Protestants Historisch Museum Abraham Hans) Beginjaren Sint-Maria-Horebeke is een mooi klein dorpje in de Vlaamse Ardennen. Het ligt even ten zuiden van Gent en ten oosten van Oudenaarde. Het staat in de lijst van de vijftig mooiste dorpen van Vlaanderen. Het gebied is met name bekend vanwege de Ronde van Vlaanderen. De beruchte Muur van Geraardsbergen ligt op fietsafstand. Wikipedia leert ons dat de streek vooral bekend is vanwege zijn panoramische ver gezichten. Wellicht iets minder bekend is het feit dat Abraham Hans in dit dorpje is geboren en dat er zelfs een museum is dat zijn naam draagt: het Protestants His torisch Museum Abraham Hans. Het geeft een beeld van deze Belgische volksschrij ver maar tevens de geschiedenis van het protestantisme in dit deel van het overwe gend katholieke België. Het wordt De Geu- Oktober 2018 17

Den Spiegel | 2018 | | pagina 19