zenhoek genoemd en is de enige plaats in Vlaanderen waar het protestantisme vanaf de Hervorming in de zestiende eeuw con tinu is blijven bestaan. Abraham Hans is er op 12 februari 1882 geboren. Hij is het zevende kind uit het ge zin van Bastiaan Hans en Boukje Edelen- bosch. Het gezin telt uiteindelijk dertien kinderen. Beide ouders zijn in Nederland geboren. Bastiaan in Brielle op 25 april 1850 en Boukje in Hellevoetsluis op 24 november 1849. Zij trouwen in 1873 in Nederland. Het echtpaar vertrekt naar Bel gië waar hij hoofdonderwijzer wordt in het protestantse schooltje in de wijk Korsele in Horebeke. Het salaris blijkt een karig loon te zijn. De kerkenraad besluit daarom de opbrengst van het gras en de twee noten bomen op het kerkhof aan het inkomen van de schoolmeester toe te voegen. Zijn vrouw Boukje wordt regelmatig om hulp gevraagd in geval van ziekte of geboorte. Zij brengt de meisjes in het dorp het naai werk bij. Ook de boeren in de omgeving bieden het jonge onderwijzersgezin hulp in materi ele vorm. Als een varken geslacht wordt krijgt het gezin Hans een deel. Zij helpen zelfs met het onderhouden van de tuin. Het schrijven heeft Abraham niet van een vreemde. Vader Bastiaan blijkt een goed verteller en schrijft regelmatig in het plaat selijke protestantse parochieblad. In de pe riode 1874-1887 worden er tien kinderen geboren in de schoolmeesterwoning van Horebeke. Abraham Hans dus in 1882. De schoolstrijd in België is mede aanleiding voor het gemeentebestuur om het protes tantse schooltje in Horebeke te sluiten. De kleine protestantse gemeenschap is niet meer in staat het grote gezin Hans verder te onderhouden. Eigenlijk door armoede ge dreven verhuist het gezin naar Roeselare, waar de overige drie kinderen worden ge boren. Roeselaere In Roeselare wordt het gezin in bescher ming genomen door de industrieel Hendrik Tant. Abraham Hans bezoekt de lagere school en is een goede leerling. Hij heeft dermate goede schoolprestaties dat hij in 1894 de zilveren stadsmedaille ontvangt. Na zijn lagere schooltijd gaat Abraham lessen volgen aan de Rijksmiddelbare school in Menen. Hij krijgt een studiebeurs en vertrekt naar de kweekschool in het Nederlandse Doetinchem. Hij heeft zoveel heimwee naar het Vlaamse land dat hij steevast een zakje Vlaamse aarde bij zich draagt. In 1900 behaalt Abraham in Arn hem zijn onderwijzersdiploma, wordt on derwijzer in Sluiskil en in 1903 in Sluis. Ondertussen heeft hij het Belgische onder wijzersdiploma behaald en in 1904 zelfs het diploma leraar Nederlands voor het middel baar onderwijs. Op negentienjarige leeftijd laat hij zich tot Belg naturaliseren. Onderwijs In 1904 keert hij naar Roeselare terug om zijn vader bij te staan als hulponderwijzer in het protestantse schooltje. Daarna wordt hij onderwijzer in Antwerpen en verhuist hij naar Kontich. In Antwerpen blijkt Abraham een talent vol onderwijzer. Hij onderscheidt zich als opsteller van lees- en kinderboekjes voor de leerlingen. Hieruit blijkt een zeker schrijverstalent. Tijdens zijn onderwijzers loopbaan verschijnen al de eerste bundels vertellingen voor de jeugd. De bekende Belgische uitgever Lode Opdebeeck on derkent zijn talent en verspreidt de jeugd boeken van Hans over geheel Vlaanderen. Maar zijn plannen reiken verder: het schrij ven van volksromans voor volwassenen. Huwelijk In 1907 leert hij in Sluis zijn toekomstige vrouw Adriana van der Meulen kennen. In datzelfde jaar trouwen ze en gaan aanvan kelijk in Antwerpen wonen en vanaf 1909 in Kontich. Uit dit huwelijk wordt een vier tal kinderen geboren, drie dochters en een zoon. Zeker na zijn huwelijk gaat hij steeds meer schrijven. 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 20