Abraham Hans (zittend rechts op de bank) in het in Vlissingen opgevoerde toneelstuk De Vlaamse Leeuw ten bate van liefdadige werken, 1916. (Fotocollectie Protestants Historisch Museum Abraham Hans) Schrijver Zijn echte schrijversloopbaan is begonnen, hoewel hij dat in eerste instantie nog doet naast zijn functie als onderwijzer. Omdat zijn werken een zeker protestants enga gement bevatten laat hij zijn publicaties verschijnen onder verschillende pseudo niemen: Van Vrijsbeke, A. van de Corseele, Hans van Horenbeek, Jan van Contich, Jan Verbeke, W. Freeman en Maria van Hove. Het mag duidelijk zijn dat deze uitgaven niet goed vallen bij de katholieke overheid in die periode. Ook moet hij rekening hou den met het stadsbestuur van Antwerpen, in feite zijn werkgever. Sommige werken van de schrijver komen zelfs op de lijst van verboden lectuur in het katholieke onder wijs. Meer en meer gaat hij zich richten op het schrijven voor de gewone man. Over het zware leven, de armoede. Hij reali seert zich dat deze gewone man vaak niet in staat is om boeken te kopen. De krant echter is in die tijd bereikbaar en beschik baar voor vrijwel iedereen. De schrijver laat zich inspireren door zijn Franse collega's en gaat zijn verhalen vertellen in feuilleton- vorm. Dit blijkt ook in België een succes formule. Mensen knippen de verhalen uit en lenen ze uit aan iedereen die interesse toont. Zo weet hij op een vrij simpele en goedkope wijze een lezerspubliek uit alle lagen van de bevolking aan zich te binden. Hans is een fervent reiziger. Per trein, fiets of te voet reist hij door België en legt zijn ervaringen vast in reisverhalen die gretig aftrek vinden. De uitgever van het dagblad Het Laatste Nieuws is graag bereid de ver halen in zijn krant te plaatsen. De oplage stijgt hierdoor enorm. Oorlogsdreiging Ondertussen begint het te gisten in Europa. De oorlogsdreiging wordt werkelijkheid. Op 28 juli 1914 breekt de Grote Oorlog uit. Zonder formele oorlogsverklaring valt Duitsl and België binnen. Hans blijft zijn ar tikelen in de krant schrijven, maar zijn toon wordt feller. Zeker richting Duitse bezetter, die hij beticht van wreedheden, begaan tijdens de inval in België. Voor het Neder landse dagblad De Telegraaf beschrijft Hans de situatie in België tijdens het oprukken Oktober 2018 19

Den Spiegel | 2018 | | pagina 21