Abraham Hans in Vlissingen Dinsdag 20 februari in de Groote Zaal van het „CONCERT GEBOUW", Emmastraat 10, om 6].s uur *s avonds, 3e OPVOERING van Tooneelspet in 5 bedrijven, van A, 1ÏANS. Kaarten aan 50 cent, Gereserveerd 60 cent, te verkrijgen Morgen (Dinsdag) in ,t Concertgebouw van 10 tot 12 en 4 tot 6 uur. 's Avonds a-a.u liet loket, enlrée: een galden. Dit stuk, waarin 19 personen opt reden speelt aan de Vlaamsche kust. Een Vlaamsch letterkundige uit een der kust plaatsen schreef over den roman, waar naar het bewerkt is: „Echt niooi. De typen hier uii ons gewest, Gjn naar het ïfven geschilderd." Van hei boek werden in België in enkele maanden 10,000 ex. verkocht. Belgische Vakvere en ia in g van het Duitse bezettingsleger. De Duitsers plaatsen hem op een zwarte lijst. In oktober 1914 ontvangt Hans een telegram waarin hij gewaarschuwd wordt voor een moge lijke arrestatie door de Duitsers. Hij vlucht aanvankelijk naar Knokke maar snel daar op steekt hij met zijn gezin de grens over naar Sluis in Zeeuws-Vlaanderen, waar hij in eerste instantie wordt opgevangen door familie van zijn echtgenote. De exacte da tum van vestiging in Sluis is niet bekend omdat de bevolkingsregisters tijdens de Tweede Wereldoorlog verloren zijn gegaan. Het bevolkingsregister van Vlissingen is ge lukkig behouden en vermeldt dat het gezin Hans zich op 1 augustus 1915 in de stad heeft gevestigd. Op 18 oktober 1914 begint de bloedige slag bij de IJzer in België. Vier jaar later vindt in Vlissingen een herdenking plaats van deze voor de Belgisch-Franse troepen zo belangrijke slag. Het vormt die avond het thema van de Vlaamsche Lezingen. Deze lezingencyclus wordt geopend in de Belgische Loodsensociëteit De Unie, ge vestigd in een fraai pand aan de Boulevard de Ruyter. Niemand van de aanwezigen kon vermoeden dat een kleine drie weken daarna, op 11 november 1918, de Eerste Wereldoorlog eindigt met het tekenen van de wapenstilstand. Het is die avond echter geenszins Abraham Hans, de oprichter van de lezingencyclus, die het hoogste woord voert. Hij is het die het belangrijkste onderwerp van gesprek zal zijn. Hem wordt meegedeeld dat de rol len dit keer omgedraaid zijn. De verraste Belg wordt vriendelijk maar dringend ver zocht te gaan luisteren naar de stem uit het hart die in deze zaal tot hem spreken zal. Diverse sprekers loven Abraham Hans als spreker, als schrijver, als vertrooster, als helper, als steun voor de geïnterneerden, voor de vluchtelingen, voor de krijgsgevan genen, voor de soldaten aan het front. Het is zijn boezemvriend Johan de Maegt die het verslag van de avond in de Vlissingsche Courant publiceert. Tussen de lovende woorden van de sprekers worden Vlaamse liederen gezongen. Er is zelfs een speciaal lied voor hem gecomponeerd: Aan Hans. Johan de Maegt beschrijft Hans bij de aan hef van diens dankwoord in de voor hem zo tekenende stijl: Hans dankte voor de hulde met bevende stem, zijn oogen waren voch tig, en zijn van de vele tochten in bevrijd België vermoeid gelaat was van aandoe ning vertrokken. Advertentie voor het toneelstuk Het Graf aan de Zee. Geschreven door Abraham Hans. (Krantenbank Zeeland ZB-Planbureau) 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 22