Belgische Loodsen Sociëteit De Unie aan de Boulevard de Ruyter, circa 1915 (Prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) Verslaggever Tijdens zijn verblijf in Sluis vertoeft Hans vaak tussen de terugtrekkende Belgische soldaten en weet hij voortdurend in con tact te treden met vluchtelingen uit de IJzerstreek. Hij stuurt zijn verslagen naar De Telegraaf en wordt in feite oorlogscor respondent. Via deze krant krijgen zijn ver slagen, die zeer bezwarend voor de Duit sers zijn, bekendheid in de Europese pers. Zoals eerder vermeld vestigt Hans zich in Vlissingen op verzoek van De Telegraaf en begint ook verslagen te schrijven voor de Vlissingsche Courant. Het in december 1914 te Vlissingen opgerichte Algemeen Belgisch Vluchtelingen Comité Troost in Nood houdt zich bezig met de hulp aan vluchtelingen, zoals het verstrekken van in lichtingen, het verzorgen van de briefwisse ling met België, het verdelen van kleding en het wisselen van geld. Ook heeft het de beschikking over een afdeling bibliotheek en voordrachten. Voordat Abraham Hans daadwerkelijk in Vlissingen gaat wonen, krijgt hij al contact met deze organisatie. Ze weten den achtbaren Vlaamschen schrij ver al in maart 1915 te strikken voor een lezing. Zijn naam komt echter vanaf het vroege voorjaar van 1916 steeds frequen ter voor in de Vlissingsche Courant. Bij een schilderijententoonstelling treedt hij op als spreker namens de pers en eind maart 1916 geeft hij een lezing voor de Chris telijke Jongelingsvereniging Gelijk aan het Mosterdzaad. Hij beschrijft het gebied rond De IJzer in de periode voorafgaand aan de oorlog, maar maakt tevens van de gelegenheid gebruik om uitgebreid stil te staan bij Guido Gezelle. Naar zijn zeggen één der grootste mannen die Vlaanderen ooit heeft voortgebracht. Een paar dagen later houdt hij deze lezing nogmaals in de Belgische Loodsensociëteit. Op die avond gaat in het Vlissingse Concertgebouw zijn toneelstuk Voor de vrijheid in première, een vaderlands drama in drie bedrijven. De uit voering van het stuk wordt wegens succes een aantal malen herhaald. Er verschijnen lovende kritieken in de pers: De schrijver heeft blijkbaar een open oog, een groote op merkingsgave en een gevoelig hart en be schikt over de capaciteiten om zijn indruk ken in de meest welgekozen bewoordingen weer te geven niet alleen, maar daarbij geheel te blijven in den stijl en binnen het Oktober 2018 21

Den Spiegel | 2018 | | pagina 23