Begrafenis van W. Vader, commandant van Loodsboot no. 14. Eén der slachtoffers van een aanva ring met een zeemijn in februari 1918. Abraham Hans schreef een verslag van deze begrafenis in de Vlissingsche Courant, 1918; foto J. Prins. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) bereik van de krachten, die zijn geestespro duct aan het publiek zullen voortzetten. De toneelen laten een diepe indruk achter en houdt de aandacht der toehoorders voort durend in aangename spanning. Abraham Hans besluit zich breed in te zetten voor de hulp aan zijn onfortuinlijke landgeno ten. Hij start een succesvolle geldinzame ling en voor de Belgische Vakvereniging in Vlissingen geeft hij kosteloos les in de Engelse taal. De opbrengst van deze cursus bestemt hij voor de Belgische krijgsgevan genen in Duitsland. Vlissingsche Courant Maar Hans' naam verschijnt vanaf die tijd niet alleen in de krant wanneer hij een le zing geeft, een liefdadigheidsfeest organi seert of weer een toneelstuk heeft geschre ven. Zijn naam wordt nu ook gevestigd als journalist voor de Vlissingsche Courant. Dit gebeurt voor de eerste keer op 27 juli 1916. Van zijn hand verschijnt er een ver- slag in de krant van de begrafenis van Willem Adrianus van Orsouw, een 16-jarige schepeling van het stoomschip Maas, dat voor de Nederlandse kust tot zinken is ge bracht. Voor Abraham Hans is het niet de laatste keer dat hij de Vlissingse begraaf plaats Vredehof betreedt. Mede vanwege zijn welbespraaktheid en zijn medeleven ten opzichte van de oorlogsslachtoffers zal hij bij menige uitvaart als spreker optre den. Er verschijnen verslagen van zijn hand over de begrafenis van de ettelijke oorlogs slachtoffers op de Vlissingse begraafplaats in de voor hem zo vertrouwde stijl: De stoet schrijdt voort, ernstig, onder den indruk van al de tragiek, en 't is of de na tuur zelve meerouwt en klaagt. Daar ligt de doodenakker. De wind giert door de boomen, over de graven, de regen slaat neer. Laag hangen de wolken over de zee, nu twee kinderen der zee ten grave zullen dalen, laag hangen ze over de duinen, die grauw afsteken tegen de donkere lucht, laag hangen ze over de stad Vlissingen... 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 24