Liefdadigheid Ten bate van zijn liefdadigheidsdoelen aarzelt hij niet om ingezonden stukken te schrijven, zoals in oktober 1916 waar hij de lezer verzoekt om boeken ten behoeve van de vluchtelingen. Meestal gaan zijn bijdra gen in de krant over de vreselijke situatie waarin zijn landgenoten verkeren, de moe ders met hun achtergebleven kinderen, de armoede, de verwoesting, het lijden in de loopgraven. Tegelijkertijd geeft hij de le zer een beeld over de ontwikkeling van de strijd aan het westelijke front. Behalve over een enorme werklust be schikt Hans over een grote veelzijdigheid. Geschiedenis speelt een belangrijke rol in zijn leven en zijn belangstelling voor de heemkunde toont hij in de vele be schrijvingen van zijn reizen door Zeeuws- Vlaanderen en langs de dorpen en steden van Walcheren, zoals Souburg, Veere en Koudekerke. Over de geboorteplaatsen van zijn ouders, Brielle en Hellevoetsluis, maar ook over de plaatsen waar hij zelf woonde, zoals Antwerpen en Roeselaere, schrijft hij boeiende verhandelingen. Als hij een sfeervolle reportage schrijft over het schaatsenrijden bij Zwanenburg kan hij het niet laten zijn gedachten over de duinen te laten gaan en zich te realiseren dat daar ginds dezelfde kou heerst, maar dan in de vele loopgraven. Ook dan roept hij de lezer op om donaties in welke vorm dan ook. Feuilleton In de Vlissingsche Courant van 31 janu ari 1917 schrijft Hans niet alleen over het schaatsenrijden in Vlaanderen voor de oor log waarbij hij uiteraard een vergelijking maakt met de oorlogssituatie. Op dezelfde pagina deelt hij de lezer mee welke gaven er zijn ontvangen voor de Belgische krijgs gevangenen. De naam van Abraham Hans prijkt die dag namelijk ook op de voorpa gina waar de tweede aflevering van zijn 99-delige feuilleton De Stem van 't Hart is geplaatst. Het verhaal speelt zich af tijdens de strijd in België. Op 26 mei 1917 besluit hij het verhaal met: En hier eindigt 't verhaal dat geen einde hebben kan. Duizenden vragen blijven beantwoord tot de vrede komt. En dan De kunstschilder Gerard Jacobs (zesde van links) figureert in een toneelstuk met een Belgisch gezelschap, circa 1915-1918. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2018 23

Den Spiegel | 2018 | | pagina 25