nog zal er op veel vragen geen bescheid volgen. België lijdt meer en meer, maar ge dood wordt het niet. Een nieuwe geest zal het schooner, reiner en kloeker maken, hoe donker de toekomst soms schijnt. Ja, de heerlijke hope blijft in al de beproevingen en door de diepe, moeilijke wegen. En wie hopen kan, is sterk. In 1917 verschijnt het feuilleton De Witte Vrouw in 105 afleverin gen en in 1918 Verbroken banden in 102 afleveringen. De Vlissingsche Courant kan in april 1917 zonder risico Abraham Hans inschakelen wanneer een tentoonstelling wordt geopend in een paviljoen op de Vlissingse boulevard. Er zijn werken te zien van leerlingen van de in 1914 uit Antwerpen gevluchte kunst schilder Gerard Jacobs. Drie jaar later richt deze kunstenaar De Vlissingse kunstkring Het Zuiden op. Polemiek In het begin van 1917 wordt Hans be noemd tot lid van het uitvoerend comité van het Internationaal Liefdeswerk voor gewonden en krijgsgevangenen, afdeling Zeeland. Wanneer hij in Vlissingen invul ling gaat geven aan deze functie ontstaan er problemen. Met name het bestuur van het Vlissingse Troost in Nood, dat zich al in december 1914 met liefdadigheidswerk bezighoudt, voelt zich achtergesteld, onder meer vanwege het officiële karakter van het nieuwe comité. Dagenlang verschijnen er ingezonden stukken over deze kwestie die vervolgens uitmondt in een polemiek waar de redactie uiteindelijk een punt achter zet. Vaste medewerker Abraham Hans krijgt overigens wel het laatste woord. Zijn strijd lust voor de Vlaamse zaak zal zeker hebben meegespeeld bij de volgende polemiek in de krant. In november 1917 reageert hij fel op een toespraak van kanunnik Heynssens in het Concertgebouw ter gelegenheid van de verjaardag van de Belgische koning. De taalstrijd komt hier ter sprake. Het is we derom zijn vriend Johan de Maegt die Hans hierbij openlijk steunt. Wapenstilstand Ook in 1918 gaat hij schijnbaar onvermoei baar door met het schrijven van artikelen voor de krant, het houden van lezingen, het organiseren van liefdadigheidsavon den, collecten en het schrijven van to neelstukken. Niet al zijn stukken hande len over de verschrikkelijke situatie aan het Belgische front. Hans waagt zich zelfs Abraham Hans (vierde van links) op een liefdadigheidsfeest in Vlissingen voor de Belgische krijgs gevangenen, 1917. (Fotocollectie Protestants Historisch Museum Abraham Hans) 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 26