Hans - Zijn loopbaan na de Grote Oorlog aan het schrijven van blijspelen, waarvan Wittebroodsweken de eerste is. In oktober 1918, een paar weken voor het tekenen van de wapenstilstand, waagt Hans zich weer op Belgisch grondgebied en schrijft erover in de krant: Neen, lezer, u beschrijven wat er in mijn gemoed omging, toen ik zaterdagavond en zondagmorgen op eigen vrijen grond onze Belgische soldaten ontmoette en begroette, kan ik u niet naar waarheid beschrijven... De macht van de draad is vernield. 't Is of de duivelsche versperring, dat gansche tra liewerk van het gevangen Belgische volk brok na brok ineenstort. Met welk een vol doening kroop ik er verleden zaterdag door. De beroemde elfde november betekent ook bijna het einde van het verblijf van Hans in Vlissingen. Er verschijnen nog een paar ar tikelen van zijn hand, de laatste op 24 ja nuari 1919. Voordat hij naar België verhuist schrijft hij over zijn bevindingen in het pas bevrijde gebied getiteld In 't Puinenland. Er verschijnen in de periode 1916-1918 circa 150 artikelen van Abraham Hans in de Vlissingsche Courant. Hij schrijft een drietal feuilletons en zijn naam wordt ook genoemd bij de talloze inzamelingen en to neelstukken. Hij geeft lezingen en vestigt zijn naam als spreker bij uitvaarten. Een bijzondere Vlissinger tijdens de Eerste Wereldoorlog. Schrijver Na de oorlog keert Abraham Hans terug naar zijn geliefde België. Hoewel het gezin in het bevolkingsregister van Vlissingen pas op 14 april 1919 wordt uitgeschreven naar Kontich, geven andere bronnen aan dat het gezin misschien eind 1918 al rich ting België is afgereisd. Hij zegt zijn onder wijzersloopbaan vaarwel en wordt fulltime journalist bij Het Laatste Nieuws. De krant publiceert zijn eerste naoorlogse feuilleton Het woud van Houthulst al in januari 1919. Het schrijven bezorgt hem een dermate vermogen dat hij in staat is een mooie villa te kopen in Kontich. Dat hij het Houthulst noemt mag geen verrassing zijn. Naast zijn journalistieke loopbaan ontwikkelt hij zich als romanschrijver. Na de oorlog schrijft hij een aantal romans, die door verschil lende uitgeverijen worden gepubliceerd. Meestal staat de mens centraal met zijn conflicten, maar tevens de zoektocht naar geluk, macht en rijkdom. Steevast kennen zijn verhalen een 'happy end'. De uitgaven worden aanvankelijk in wekelijkse afleve ringen gepubliceerd. Ze worden op goed- koop krantenpapier gedrukt en voorzien van eenvoudige tekeningen. De bevolking is bereid er een redelijke prijs voor te beta len. Voor een aflevering van 32 bladzijden moet de lezer vijftig centimen betalen. Het eerste nummer wordt vaak gratis aangebo den, als lokkertje. Later worden de meeste van zijn verhalen in boekvorm uitgegeven. Op deze wijze verschijnen er meer dan 250 romans. Vlaamse Beweging Tijdens de oorlog is Hans al actief voor de Vlaamse Beweging. Na de wapenstilstand van 11 november 1918 zet hij zich we derom krachtig in. Zo voert hij in 1919 het woord bij de heroprichting van het stand beeld van Albrecht Rodenbach, schrijver/ dichter en promotor van het gebruik van de Vlaamse taal binnen het onderwijs. Hij wordt lid van het IJzerbedevaartcomité en raakt uit dien hoofde betrokken bij de bouw van de eerste IJzertoren. Hij behoort tot de oprichters van de Vlaamse Toeristenbond. Hij toont zich een begaafd spreker op vele bijeenkomsten van het Willemsfonds, een Oktober 2018 25

Den Spiegel | 2018 | | pagina 27