Belgische vluchtelingen in onze gemeente. het pseudoniem Hans van Horenbeeck ver schijnt. In 1911 publiceert hij Een helden- strijd of de kapitein der bosgeuzen. Het gaat hier om een groep protestanten die zich in 1554 tegen Philips II verzet en waarvan de afstammelingen wonen in de Geuzenhoek in het gehucht Sint-Maria-Horebeke, waar Abraham Hans geboren is. In 1913 ver schijnt De Vlaamse boskerel, deze volks roman heeft veel succes, maar valt in het katholieke Vlaanderen niet zo goed en het werk van Hans belandt op de index, verbo den op scholen en in bibliotheken. Zijn jeugdboeken en ook toeristische lees boeken worden aanvankelijk uitgegeven door L. Opdebeeck in Antwerpen en later door de uitgever van Het laatste Nieuws, J. Hoste in Brussel. Vanaf 1920 is hij vol tijds journalist bij deze krant en schrijft hij naast zijn journalistiek werk zijn feuilletons. Van nu en straks Terug naar de eerder genoemde Herman Teirlinck. Hij hoort bij de auteurs van het tijdschrift Van Nu en straks, opgericht in 1893, waarin hij debuteerde met gedichten en proza. Andere namen rond dit tijdschrift zijn Cyriel Buysse, August Vermeylen, Prosper van Langendonck. In de twintig ste eeuw wordt de taak van het tijdschrift overgenomen door Vlaanderen, Vlaamsche Arbeid, De Boomgaard, om maar enke le te noemen. Veel literaire bedrijvigheid rond andere bekende schrijvers als Stijn Streuvels, Karel van de Woestijne. Het naturalisme is de literaire stroming in deze periode, naast het realisme. Bij het naturalisme gaat men niet alleen uit van de werkelijkheid, maar ook hoe die zo ge worden is. Aandacht voor erfelijke aanleg, milieu en de tijd waarin men leeft. We zien dan familieromans, psychologische ro mans. In het verhalende proza is ook veel belangstelling voor de rijke Vlaamse ge schiedenis. In dat opzicht wordt de schrij ver Hendrik Conscience (1812-1883) wel als wegbereider gezien. Zijn De leeuw van Vlaanderen of de Slag der Gulden Sporen heeft wellicht ook Abraham Hans geïnspi- VUaalagen, December. MeUilen wij gteteieu dat de t«- loop van reiuglé's zoowel uit BelgiÜ als uil andere gemeenten in Ons tand naar onze gemeente, om naar Bnge- innd te vertrekken, nog steeds groot is, waardoor velen dezer lieden hier etn teleurstelling wachl, omdat zij vaalr in den eersten tiid nlel naar Engeland kunnen verbekten, omdat (ie booten doeraks geheel hezet zijn, thans kunnen wij een cpgavE ver strekken van het aantal behoelitgc Belgische vluchtelingen, die op 7 December iri daze gemeente vertoef den. Deze opgave, welke ons welwil lend te be voegde r plaatse werd ver strekt, varieer! dagelijks doordat velen tiaar het buitenland vertrekken en anderen, zaoals boven vermeld, In deze gemeente komen. In de asyls bevinden zichliid- sioelenlouds 43 machineloods oude sration 122loodsen aan tic binnen haven achter den Prins Hendrik weg 196Belgisch Jood jeu sac illicit en bij be hoort ode gebouwen 35U; Leecr des Hells 2(j i gebouw Vlnccntius JI oude he waarschoot Koren skaat 50 café Levenslust aan den Zandweg en nabij gelegen woningen 47onbe woonbaar verklaarde bill zen aan hel eind van de Paiingsiraat 92 Inler- neeringsloods aan het station 60; totaal 991 personen. Op schepen in deze gemeente be vinden zich 1413 personen en op kamerljcs niet minder dan 2054 per sonen. Al deze vluchtelingen worden hier dagelijks gratis gevoed en bedraagt bun gezamenlijk aantal gisteren alzoD 5363 petsonen. Onder deze personen zijn evenwel niet begrepen de Belgische uitgewe kenen die in eigen onderhoud kunnen voorzien en bijv. in hotels en pensi ons alhier Jun iuirek hebben genomen. Naar wij vernamen is dil aantal ook nog al aanmerkelijk. Evenmin zijn onder dil aantal behoef tige refugiés begrepen circa 400 t 500 personen die vertoeven op de St. Aiincke-booten nabij de Keersluis en op andere hier nog liggende sche pen, omdat deze menschen ook geen ondersteuning bekomen, Uil het vorenstaande blijkt dus vol doende dat onze gemeente, vermoe delijk meer dan eenlge andere In ons land. een toevluchtsoord is voor Bel gische rtiuglés en ïeker het grootste aan lal huisvest. Artikel VC 8-12-1914, waarin wordt beschreven hoe en waar de vluchtelingen zijn gehuisvest. 28 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 30