muZEEumnieuws Karin Kroese Voor een keer in de schijnwerpers Momenteel wordt een groot deel van de gemeentelijke collectie in het muZEEum opnieuw geïnventariseerd. En dan kom je objecten tegen die verrassen en verbazen. Daarom op deze pagina objecten die eigen lijk nooit zijn te zien, maar die met zorg zijn opgeslagen in het open depot. Voor deze keer zetten we de schijnwerpers op ze. De collectie van de gemeente Vlissingen be staat uit circa 12.000 voorwerpen en heeft al een lange geschiedenis. In 1889 besluit de gemeenteraad Vlissingen om de 'zilver- schat', de enige curiosa overgebleven na de brand van het stadhuis in 1809, voor 18.000 gulden te verkopen aan het Rijksmuseum. Dit stuit op verzet van de Vlissingse be volking. Uiteindelijk wordt op initiatief van amateurhistoricus en verzamelaar Willem van Os in 1890 de Oudheidskamer opge richt, waar voorwerpen worden bijeenge bracht die eigendom blijven van de gemeen te Vlissingen. In de periode daarna vindt er collectievorming plaats door aankopen, le gaten en schenkingen. Het muZEEum be heert deze collectie voor de gemeente. Amfoor uit de tweede eeuw In de uiterste hoek van het open depot - op rek 6, plank B - is dit bijzondere object uit de Gemeentelijke collectie altijd te zien. Het is een amfoor, vermoedelijk uit het midden van de tweede eeuw. Hij komt uit de Scheldvallei; mogelijk Bergen op Zoom. De amfoor is puntgaaf en onbeschadigd gevonden, zo meldde de Vlissingse courant al op 29-05 1929 én de op 31-05 1929. Over de vindplaats geven het registratiesy- steem, de documentatie en de krantenar tikelen weinig prijs behalve: Gevonden in veenlaag op 10 m diep. In de buurt van Vlissingen. Mogelijk tijdens het graven van de verbeterde buitenhaven en sluiswerken? Zaag van zaagvis als uithangbord Op rek 25, plank E, ligt de zaag van een zaagvis. Door het dier gebruikt om de bo dem om te woelen, door de apothekers familie Baert gebruikt als uithangbord in hun Apotheek op Walstraat nummer 54. Apotheker C.G. Baert schonk het object in 1915 aan het Stedelijk Museum. De familie Baert heeft een lange geschiede nis vanaf de 17e eeuw waren zij in Vlissin- gen actief in functies van chirurgijn, dokter en apotheker. Coosje Busken, ook een be kende Vlissingse, is verwant aan deze fa milie. Zij was de dochter van Jacoba Baert (1729-1784). Stemkastje van de Vrijmetselarij Dit bijzondere stemkastje van de vrijmet selarij met magonnieke tekens, met 34 houten stemballetjes is ook altijd te zien in het open depot. Het kastje is in twee com partimenten verdeeld (links: voor, rechts: tegen). De stemgerechtigden kregen een houten balletje. Door de hand in het kastje te steken was onzicht baar voor anderen aan welke zijde hij het balle tje liet vallen. Het is een schenking van mogelijk voor 1912. Oktober 2018 31

Den Spiegel | 2018 | | pagina 33