Voorwoord Aafke Verdonk-Rodenhuis toegenegene, steeds zoo springlevende en belangrijke Vlissingsche Courant, die zoo bereidvaardig zijn kolommen tot onze be schikking stelde Ik denk aan dat alles, en ik ben verlegen omdat er zoo veel te danken valt dat ik on mogelijk alles zeggen kan wat ik zou moe ten zeggen. Ik kan niets anders dan u dan ken, u en uw goede volk, dan u loven en roemen, dan u zeggen dat wij uw beeld in liefde bewaren, dan u alle heil, alle voor spoed, alle geluk toe te wenschen, dan, u vaarwel zeggend, u te zegenen met de in nigste woorden, die ik in mijn hart kan vin den. Leve, aan zee en aan Schelde, het schoone, goede Vlissingen!' Met dit artikel in de Vlissingsche Courant van 4 december 1918 beschrijft de Belgi sche journalist Johan de Maegt zijn dank aan de Vlissingse bevolking voor de hulp aan de Belgische uitgewekenen tijdens de Grote Oorlog, bekend als de Eerste Wereld oorlog. In feite geeft hij op kernachtige wijze en in bloemrijke (wellicht 'ronkende') Een tweetal gebrandschilderde ramen in de R.K. kerk aan de Singel (de zogenaamde Vredes- ramen). Ze zijn in 1919 geschonken door Bel gische parochianen ter nagedachtenis van de veertien uit Vlissingen afkomstige Belgische sol daten, gesneuveld in de Eerste Wereldoorlog. (Foto: Firma Hawinkel Simon) taal de inhoud van deze aflevering van Den Spiegel weer. Het is dit jaar precies honderd jaar geleden dat de Eerste Wereldoorlog eindigde. Het leek ons goed daar in dit nummer van Den Spiegel aandacht aan te besteden. Het gaat hierbij vooral om de situatie in Vlissingen. We komen dan een heel bijzondere man te gen, Abraham Hans, een Belgische onder wijzer, journalist, schrijver, die zich met zijn gezin in augustus 1915 in Vlissingen vestigt. Hij schrijft artikelen voor onder andere de Vlissingsche Courant, feuilletons, hij maakt toneelstukken en organiseert onder meer liefdadigheidsvoorstellingen en lezingen. Het grootste gedeelte van de tekst van dit nummer is geschreven door Adri Meerman, die meer en meer gefascineerd raakte door deze veelzijdige en zeer actieve man. Het verhaal over Vlissingen in de Eerste Wereldoorlog heeft dan ook Abraham Hans als centrale figuur. We zijn niet volledig, dat is niet echt mogelijk binnen de omvang van ons blad en soms kwamen er meer vragen op dan we antwoorden vonden. Johan de Maegt, met wiens citaat deze in leiding begint, was een zeer goede vriend van Abraham Hans. Ook hij wijkt uit naar het neutrale Nederland en wordt actief in Middelburg. Na de oorlog is hij journalist bij Het laatste nieuws, net als Hans. Oktober 2018 3

Den Spiegel | 2018 | | pagina 5