Nederland neutraal, maar De vooruitgang van Vlissingen Ruim een jaar na het uitbreken van de oor log vestigt de Belgische journalist Abraham Hans zich met zijn vrouw, drie dochters en een zoon in Vlissingen. Zij betrekken de woning Badhuisstraat 28 (huidig nummer 38-40-42). Zijn buurman op nummer 30 is de bekende arts C.A. Duyvis, die op het moment van de verhuizing toevallig uitste- dig is. In het buurpand op nummer 26 is de kleermakerij van J.E. Clowting gevestigd. Deze straat, aanvankelijk aangeduid als Badhuisweg, vormt sedert 1885 de verbin ding tussen Vlissingen-stad en Vlissingen- badplaats. Aan weerszijden verrijzen mo numentale panden waarvan het merendeel nog steeds bestaat. Ten tijde van de Eerste Wereldoorlog zijn de andere buren van de familie Hans onder meer hoofdinspecteur van politie, officier gezondheid bij de ma rine, adjunct-inspecteur bij de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, tekenaar bij De Schelde, commies bij de posterijen, lood sen van het Nederlands Loodswezen en van het Belgische Loodswezen. Dat Abraham Hans niet behoort tot het arme deel van de Belgische uitgewekenen mag blijken uit het feit dat hij in staat is zich op een dergelijke locatie te vestigen. Vooruitgang Op het moment dat het gezin Hans zich in Vlissingen vestigt, heeft de stad sedert het uitbreken van de oorlog al heel veel voor de kiezen gehad. In de zomer van 1914 lijkt het allemaal zo goed te gaan. De stad telt dan ongeveer 22.000 inwoners. In het jaar 1875, als twee belangrijke bedrijven voor de stad, de Koninklijke Maatschappij De Schelde en de Stoomvaart Maatschappij Zeeland zich er vestigen, telt Vlissingen nog maar circa 10.000 inwoners. De werkgele genheid neemt sterk toe met als gevolg de vraag naar woonruimte. Stadsuitbreidingen worden gerealiseerd en woningbouw buiten de oude vesting en in de onmiddellijke na bijheid van de grote bedrijven wordt in snel tempo uitgevoerd. Ook het aanzien van De Badhuisstraat, gezien vanaf het Betje Wolffplein, circa 1915. (Prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 6