luiuiii De Stoomvaartmaatschappij is succesvol met de geregelde vaart op Engeland. De nachtdienst wordt verzorgd door de Prinses Juliana, Oranje Nassau en Mecklenburg en overdag varen de Koningin Wilhelmina, Koningin Regentes en Prins Hendrik. Op de scheepswerf De Schelde worden zowel onderzeeboten voor de marine gebouwd als schepen voor de koopvaardij, zoals de Insulinde voor de Rotterdamsche Lloyd. Bovendien vervaardigt het bedrijf machi nes en stoomketels. De Schelde telt in die periode bijna 1900 werknemers. Er is een start gemaakt met de bouw van een nieuw hoofdkantoor, een elektriciteitscentrale en een timmerfabriek. k, I De Boulevard Evertsen met links het uit 1886 daterende Grand Hotel des Bains en rechts het Strandhotel uit 1910, circa 1915. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) de oorspronkelijke binnenstad verandert sterk. De grote overstroming van 1906 en een verouderd rioleringsstelsel zijn aanlei ding voor het dempen van de Achterhaven, Koopmanshaven en Pottekaai. Het toeris me maakt een snelle en succesvolle ont wikkeling door. In het verlengde van de Badhuisweg en aan de Kerkhoflaan (hui dige Koudekerkseweg) worden parken met villa's en wandelpaden aangelegd. Aan het eind van de Badhuisstraat verrijst een brede trap naar Vlissingen-badplaats, de latere Leeuwentrap. De plaatsing van een muziektent op de boulevard laat zien dat het menens is met de ontwikkeling van de stad tot een ware badplaats. Het uit 1886 daterende Grand Hotel des Bains had de ontwikkeling al een flinke duw in de rug ge geven. Jarenlang heeft de bevolking de to ren van de Sint Jacobskerk in de Vlissingse binnenstad moeten missen. Door een brand in 1911 raken zowel kerk als toren vrijwel geheel verwoest. Daartegenover is er een tweetal kerken in Vlissingen bijge komen. De rooms-katholieke kerk en het Engelse kerkje aan de Nieuwe Markt. De plaats waar later het stadhuis zal worden gebouwd. Ondertussen gaat het leven in de oude bin nenstad z'n vertrouwde gangetje met voor velen nu nog vertrouwde namen: de schoen fabriek van Klijberg, boekhandel De Vey Mestdagh, bakkerij Speckens, boekdrukkerij Van de Velde, koffiebranderij Goetheer, sla gerij Gillissen, bierbrouwerij De Meiboom, schoenmakerij Plouvier en fotograaf Dert. Oktober 2018 5

Den Spiegel | 2018 | | pagina 7