Het hoofdkantoor van De Schelde in aanbouw, 1914. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) De oorlog komt dichterbij In Europa heerst er een gespannen situatie na bijna honderd jaar betrekkelijke rust. De oorzaak ligt bij het groeiend nationalisme en gewijzigde machtsverhoudingen. De eenwording van Duitsland heeft belangrijke gevolgen voor het machtsevenwicht. Met het aannemen van de Vlootwet start het nieuwe Duitsland een wapenwedloop met Engeland, welk land in het bezit is van de sterkste vloot ter wereld. Er ontstaan bond genootschappen zoals die tussen Engeland, Rusland en Frankrijk aan de ene zijde en een verbond tussen Duitsland, Oostenrijk/ Hongarije en Italië aan de andere kant. In het oosten van Europa, met name op de Balkan, lopen de spanningen verder op. De moord op de Oostenrijkse troonopvol ger Frans Ferdinand en zijn echtgenote door een Servische nationalist wordt door Oostenrijk gezien als een agressieve actie van de zijde van Servië. Op 28 juli 1914 verklaart Oostenrijk officieel de oorlog aan Servië. Dan treedt het systeem van de bondgenootschappen in werking met als resultaat De Grote Oorlog. In de Vlissingsche Courant van 29 juli 1914 wordt op de tweede pagina uitgebreid aan dacht besteed aan de oorlogsverklaring. Deze nieuwsberichten zorgen voor onge rustheid bij de Nederlandse bevolking, die alleen maar toeneemt door het besluit van de Nederlandse regering tot mobilisatie van de strijdkrachten ondanks het streven naar neutraliteit. Geruchten Een op volle toeren draaiende geruchten stroom zorgt vervolgens voor paniek. De bevolking gaat massaal levensmiddelen hamsteren waardoor er kans op prijsstijgin gen ontstaat. Om protesten en opstootjes te voorkomen geeft een inderhaast opge stelde wet de burgemeester verregaande bevoegdheden. Hij mag levensmiddelen en grond- en brandstoffen in beslag nemen om deze tegen redelijke prijzen te laten verkopen. In Vlissingen vraagt de directie van het postkantoor extra politietoezicht wegens een stormloop van klanten die hun spaartegoeden willen opnemen bij de Rijkspostspaarbank. De Nutsspaarbank 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2018 | | pagina 8