ÜEMEËNTËBESTUÜR BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Vlissingen Gelet op het schrïiven van den Territoria) en Bevelhebber in Zeeland enz Wijst er de ingezetenen met nadruk op, dat de strikte neutraliteit, die door Nederland gehandhaafd wordt, eischi. dat betuigingen van sympathie met of antipathie tegen een der oorlogvoe rende staten werden vermeden, opdat elke daad of handeling, die ortze onzijdigheid in verdenking zou kunnen brengen, worde voorkomen. Vlissingen, 21 Augustus 1914. De Burgemeester voornoem^ VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Bij een lid der verecnrgijtg „de PoslduÜ? alhier kwam giste ren morgen om ongeveer 10 uur een postduif aan, welke iiet volgend bericht medebracht, afgezonden door den le iuitenarit L. K, van Loon, lid van genoemde ver eerd ging „Dc Vlissingsljjie enMiddelburgscIie jongens verzoeken mij nrrv even pe: duit te melden aan hunne familie, dat zij het alien goed maken. Voor hunne vrouwen, kinderen en moeders, zooveel zoenen als de duif veeren heeft. VAN LOON. Fort Bovenslnis (Willemstad) Losgelaten 8uur 50min, 9—8—'14." Oproep aan de bevolking om de neutraliteit niet in gevaar te brengen. (Krantenbank Zeeland ZB-Planbureau) aan de Nieuwstraat krijgt desgevraagd ook extra toezicht. Veel geruchten blijken niet waar te zijn, zoals de aankomst van een deel van de Engelse vloot in de monding van de Westerschelde. De spanningen hebben overigens wel geleid tot de oprichting van een afdeling Vlissingen van het Nederlandse Rode Kruis. De krant bericht dat Duitsland aan België de oorlog heeft verklaard. Dit ge rucht blijkt ook niet waar te zijn. De Duitsers trekken zelfs zonder formele oorlogsver klaring België binnen. De inwoners van het Limburgse Maastricht merken dit als eersten aan den lijve. Het in de nabijheid van de grens gelegen Visée wordt door de Duitsers aangevallen. De eerste Belgen vluchten de grens over en zoeken hun veiligheid in de nabijgelegen Limburgse provinciehoofdstad. Het kanongebulder is in die stad voortdu rend hoorbaar. De Vlissingse burgemeester Jhr. Mr. A.A. van Doorn van Koudekerke besluit vanwege de ernstige situatie zijn verlof af te breken. Geschrokken van de onrust laat hij een open brief plaatsen in de Vlissingsche Courant van 6 augustus 1914 waarin hij de burgerij tot rust maant. Er be staat geen enkele reden, hoegenaamd dan ook, tot eenige ongerustheid. Waar zich nu en dan geruchten voordoen, wellen die op uit het brein van zenuwachtige personen, voorzien van een groot vermogen tot fanta sie, aldus de burgemeester. Vijf dagen later wordt de provincie in staat van oorlog ver klaard. In september komt Vlissingen zelfs in staat van beleg. Mobilisatie Vanwege de mobilisatie wemelt het van de soldaten in de grensprovincies, dus ook in Zeeland. In verband met een gebrek aan huisvesting worden de soldaten inge kwartierd in schoolgebouwen en andere gemeentelijke gebouwen. De achtergeble ven gezinnen van de gemobiliseerden krij gen ondersteuning van bedrijven en snel opgerichte comités, zoals het Vlissingsch Steuncomité 1914. Op allerlei gebied worden de Vlissingse inwoners geconfronteerd met de gevolgen van de oorlog ook al is het strijdtoneel nog ver verwijderd van de stad. Op de rede van Vlissingen liggen talrijke oorlogssche pen zoals de kruiser Zeeland, mijnenleg- gers, torpedoboten en onderzeeboten. Ook is er veel militaire activiteit in de diverse havens van de stad. De monding van de Westerschelde wordt versperd met mij- Gemobiliseerde militairen blijken inventief met het sturen van berichten aan hun familie. (Krantenbank Zeeland ZB-Planbureau) Oktober 2018 7

Den Spiegel | 2018 | | pagina 9