ding omdat Le Turcq en de tweede luite nant gewond waren. Voordat het schip werd overgegeven had le Turcq nog wel de ge heime vlagsignalen overboord gegooid.28 Pierre le Turcq werd in het gevecht door een kogel uit een steenstuk getroffen dat zijn kaakbeen verbrijzelde (zijn kaak werd compleet weggeschoten) waarbij de ko gel in zijn mondholte bleef steken en ook zijn borst en schouder een zware kwetsuur opliepen. Door bloedverlies en pijn verloor Le Turcq het bewustzijn. De chirurgijn was lang met zijn operatie bezig en eenmaal in gevangenschap moest ook de Engelse chirurgijn hem nog uren opereren om hem van de dood te redden.29 Spoedig hierop volgde de door het High Court of Admiralty verplichte verhoor van de kapitein en diens officieren. Dit ver hoor werd afgenomen in het huis van John Swales dat bekend stond onder de naam Swales Wine Cellar en in het huis van John Luckombe dat gewoonlijk de Globe Tavern werd genoemd. In deze taveerne verbleef Le Turcq tijdens zijn gevangenschap. De verhoren werden tussen dinsdag 25 juni en zaterdag 29 juni afgenomen door Thomas Dodge, de locoburgemeester van Exeter, een notaris en een tolk.30 Wellicht heeft Le Turcq het oorspronkelijke verhoor door de aard van zijn kwetsuur met de hand uitge schreven. Al op woensdag 10 september 1782 keer de Le Turcq terug uit gevangenschap in Vlissingen. De Middelburgsche Courant meldde dat hij spoedig een nieuw schip zou krijgen, maar voor zover bekend heeft Le Turcq de rest van de oorlog geen kruis tocht meer ondernomen.31 Zijn gezicht was zwaar verminkt, maar welbeschouwd had Le Turcq nog geluk gehad. De dood was al tijd nabij op een kaperschip. Le Turcq had daartoe naar alle waarschijnlijkheid een le vensverzekering afgesloten bij de Vlissingse Lyfrente societeit van overleeving. Belang hebbenden in deze Sociëteit waren de di recteuren Mr. Robert Hendrik Du Pon, schepen en raadslid van de Scheldestad en Petrus Gulielmus Schorer eveneens raads lid en tevens secretaris van Vlissingen. Waarom de lijfrentepolis aan boord van het kaperschip aanwezig was wordt duidelijk uit de naam van de administrateur. Dit was namelijk Petrus Johannes Nortier, tevens reder van Pierre le Turcq, die op deze wijze het mes aan twee kanten liet snijden.32 Heroënstatus De kapiteins die successen behaalden, zoals Pierre le Turcq en Nicolaas Jarry, mochten zich op grote belangstelling van de toenmalige media verheugen. Aan de verhalen over hun kruistochten werden meerdere krantenkolommen en pamfletten gewijd.33 De populariteit van Le Turcq nam groteske vormen aan nadat hij zwaarge wond was geraakt. Op 26 juni schreef hij vanuit zijn gevangenschap een brief aan re der Jan Nortier, die Engeland uit gesmok keld werd en tien dagen later integraal in de Middelburgsche Courant van zaterdag 6 juli 1782 werd opgenomen. De krant was spoedig uitverkocht en de daaropvolgende dinsdag werd de brief als aparte uitgave gedrukt en voor een stuiver te koop aan- geboden.34 Bij deze uitgave was ook een gedicht ter ere van Le Turcq opgenomen:35 't Fortuin des oorlogs draait en keert: 't voegt dapperen Le Turc dien kans te dur ven wagen; zyn moed zwelt onder slagen. Daar hem de neerlaag zelf een glorie kroon vereert. Aan de verering kwam vooralsnog geen eind. Op 13 augustus 1782 verscheen bij Barend van Dalen in de Korte Delft in Middelburg Aanspraak aan den dapperen kaper kapitein Pierre le Turc', ongeluk kig genomen den 20 juny 1782 door een Engelsche koningsbrik.36 Een heuse bio grafie zou volgen, want in maart 1784 zag Beknopte beschryving der beruchte kruistogten van den onverschrokken en beroemden zeeheld Pierre le Turc; met het kaperschip de Vlissinger het levenslicht. De biografie van vijftien pagina's werd zowel in Middelburg, Vlissingen (bij Corbelyn), Goes en Zierikzee gedrukt en uitgegeven. De levensbeschrijving verscheen in hetzelfde jaar eveneens in Rotterdam bij boekverko per De Leeuw uit de Hoogstraat,37 die ook Januari 2019

Den Spiegel | 2019 | | pagina 13