Afb. 5 De Landpostroute tot Rotterdam. Een postrijder van Steenbergen reed ver volgens naar Moerdijk via Oudenbosch, waar de brieven voor Breda en Bergen op Zoom werden afgegeven (een brieven pakket onder de klep van het postvalies). In Oudenbosch werd aangesloten op een voermansrit naar Breda, waarmee ook de brieven voor Bergen op Zoom werden ver voerd. Na Oudenbosch reed de postrijder ver der naar het overzetveer bij Moerdijk. In Moerdijk werden de brievenmalen overge zet naar Strijen Sas voor verder vervoer met Hollandse postrijders. Lambrechtsen wilde het postkantoor van Vlissingen belangrijk maken ten koste van Middelburg. Mogelijk kwam het hem daarom helemaal niet slecht uit toen in 1746 de Landpost van start ging zonder de deelname van Middelburg. Vlissingen had als enige van de deelnemende steden een stedelijk postkantoor. Vlissingen kon de voortrekkersrol spelen die anders door Middelburg was ingenomen. Lambrechtsen heeft zijn uiterste best ge daan de contracten die Middelburg had ge- sloten met de posterijen van Amsterdam en met de Franse en Zuid-Nederlandse post- organisatie tegen te gaan ten gunste van de Landpost. Hij probeerde iedereen ervan te overtuigen dat het van groot belang was de Zeeuwse brieven met de Hollandse of Zuid-Nederlandse post mee te laten komen naar het verwisselpunt bij Moerdijk of bij de Posthoorn in Rucphen. Het is hem niet ge lukt. Middelburg had veel meer brieven te vervoeren dan alle andere Zeeuwse steden samen. Postmeester Lambrechtsen had weinig te bieden en de situatie bleef onge wijzigd tot Middelburg in 1763 zelf voor de Hollandse brieven aansloot bij de Landpost, in 1766 gevolgd door Zierikzee. Ook de Zuid-Nederlandse postorganisa- tie van Thurn Taxis zag geen voordeel in het voorstel van Lambrechtsen. De Middelburgse en Brugse boden en post rijders bleven de Zeeuwse post tussen de Zuidelijke Nederlanden en Middelburg ver voeren, waarbij ze Vlissingen zo mogelijk op de heen- en terugweg aandeden. Hetzelfde speelde bij de besprekingen met de posterij van Frankrijk. De Zeeuwse brie- Januari 2019 21

Den Spiegel | 2019 | | pagina 23