genomen Duitse vlootbezoek. Dat het ka binet Kuyper 'not amused' was met het Duitse voornemen, bleek uit het feit dat de toenmalige minister van marine: Abraham George Ellis, contact opnam met Duitse diplomaten. Het gespreksthema was een vlootbezoek is prima maar niet op de schaal zoals de Duitsers dat hadden gedacht. Ook werden slechts de rede van Vlissingen en Den Helder vrijgemaakt voor Duitse anker plaatsen. Wel was er ruimte voor uitstapjes en beleefdheidsbezoeken door bemannin gen van het Duitse eskader. Uit alles blijkt dat het Duitse plan bakzeil haalde. Het niet toelaten van een Duits marine-on derdeel was blijkbaar te gênant. De komst van slechts een Duits eskader was voor beide partijen de oplossing. Dit mocht ge paard gaan met de nodige toeters en bellen waarbij zelfs Het Loo niet werd overgesla gen. Alleen het paraderen in uniform werd niet op prijs gesteld. De Koninklijke Marine gaf in Vlissingen acte de presente met de monitor Hr. Ms. Reinier Claeszen en het pantserschip Hr. Ms. Hertog Hendrik om de nodige losse flodders af te schieten ter be groeting. De stad zelf had geen wapentuig om aan deze marinetraditie te voldoen. Voor het grote publiek was de komst van het Duitse eskader, zowel in Vlissingen als in Den Helder, een enorme attractie. Men kwam van heinde en ver, zelfs uit België, om zich te vergapen aan die enorme sche- pen. De middenstand spon er garen bij. De kranten stonden bol van artikelen over dit bezoek waarbij men met ontzag over de zeekastelen met haar bemanningen sprak. Fotografen, tekenaars en schilders kwa men handen te kort om dit super moderne wapentuig vast te leggen. De ansichtkaart werd een beproefd middel om aandacht te schenken aan dit grote nieuws. Vanzelfsprekend keken de concurren ten van Duitsland met argusogen naar dit Duitse bezoek op de Nederlandse kust. Een reactie kon niet uitblijven. De Royal Navy op vlootbezoek In augustus 1905 voltrok zich eenzelfde circus maar dan op de rede van IJmuiden. Ditmaal was het de Royal Navy die hier haar supermoderne Dreadnought liet zien. Ook dit bezoek werd groots in de pers ver slagen en het kijkersvolk werd met speciale treinen en schepen aangevoerd. Ook hier zien we de ansichtkaart als boodschapper. Dit Britse vlootbezoek was een antwoord aan keizer Wilhelm II en Den Haag. Men zou het kunnen verwoorden met de opmerking: wij nemen de neutraliteit van Nederland serieus. De Noordzee was en bleef een Brits-Nederlands bezit zoals zou blijken uit pogingen van Wilhelm II om de Noordzee tot neutraal gebied te bepalen hetgeen resulteerde in een negatieve uit slag voor Duitsland. Hr. Ms. Reinier Claeszen sluist hier te midden van Hr. Ms. Krokodil en een on bekend strijkijzer. De monitor die we bedoe len, ligt dus achterin de sluis. Het was een drijvend platvorm met een enorm stuk artil lerie louter en alleen om de Scheldemond te verdedigen. Het schip was vaste gast in de binnenhaven van Vlissingen. 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 26