In 1907 bracht de keizer met echtgenote een charmebezoek aan Amsterdam. Na tuurlijk ontving het Nederlandse staatshoofd de keizerin en keizer met Duits-Nederlandse hoffelijkheid. U leest het goed; eerst kwam de keizerin bij Wilhelmina in Amsterdam. Daarna kwam Wilhelm II. De keizerin had het badwater verkend! Ondanks alle lofuitingen en het uitwisse len van eretekens zat er een adder onder het gras. Deze werd voor het grote publiek verborgen gehouden. Wilhelm II werd zeer discreet op zijn nummer gezet. We komen via een achterdeur bij het laatste genoemde want de officiële archieven herbergen niets wat inzicht zou geven in de politieke ach tergronden van de bezoeken. Men bewaar de wat men wilde bewaren. Al het andere werd gewied. Van koningin Wilhelmina is dat zelfs bij meerdere biografen meer dan bekend. Waar we naar moeten kijken, om een beeld te krijgen van de Haagse politiek in die da gen van de vlootbezoeken, was het uit de school klappen van baron Van Heeckeren in 1910, tijdens een Eerste Kamerzitting. Aldaar sprak de baron over een telegram van Wilhelm II aan Wilhelmina ten tijde van het Duitse vlootbezoek aan Nederland in 1904. De keizer gaf in dat telegram aan dat de Duitse marine de Hollandse kust zou bezet ten bij een dreiging van Frankrijk en Enge land om Duitsland in het westen aan te vallen. Dat vlootbezoek in 1904 zou een oe fening voor iets dergelijks zijn. De achterlig gende politieke moraal was dat Neder land zijn kustverdediging op peil diende te hou den ten dienste van Duitslands veiligheid. Dit 'achter de deuren' in het openbaar aan te halen kostte de baron zijn politieke car- Wilhelmina heeft na 1907 Wilhelm II nooit meer willen ontmoeten. Het Loo hield niet van dit soort 'bedreigingen'. Een zeldzame foto van het bezoek van Japanse mari nemensen aan de stad Vlissingen waar zij veel bekijks kregen. De foto is eigendom van het gemeentearchief van Vlissingen. De Japanse marine op vlootbezoek Een Japans vlootbezoek aan Vlissingen in 1907 had een totaal andere achtergrond. Na de zege op maritiem Rusland in 1904 was de keizerlijke marine van Japan bezig om op eigen benen te staan. Japanse scheeps werven bouwden nu zelf marineschepen in allerlei klassen terwijl zij daarvoor in kochten bij Engelse en Franse werven. Daarbij kwamen imperialistische aspiraties om een Japanse industriële maatschappij op te kunnen bouwen. Azië voor de Aziaten zou gaan botsen met Nederl and. Het be zoek aan Vlissingen diende te getuigen van respect voor de eeuwenoude relatie tussen beide landen maar was ook een signaal om de bakens te verzetten. Drs. G.-Jan Derksen is oud- geschiedenis docent en staat zoals hij zegt meer in het verleden dan het heden. Over het onder werp van dit artikel heeft hij een boek ge schreven. Januari 2019 25

Den Spiegel | 2019 | | pagina 27