Zicht op Vlissingen vanaf de rede, circa 1672; schilderij Philip van Macheren, collectie muZEEum. bestaan van De Republiek. Over zijn hel dendaden is veel te zien in bijvoorbeeld de grote Amsterdamse musea. Minder bekend, maar zeker niet onbelang rijk is dat de in Vlissingen geboren zeeheld zich juist hier heeft ontwikkeld. De enorme carrière die hij later maakte, was heel bij zonder in die tijd. Michiel was van een voudige komaf en startte zijn loopbaan als touwslagersleerling in dienst van Lampsins. Zijn Vlissingse periode was eigenlijk zijn leerschool. Objecten als het Wiel van Michiel en het portret van Ferdinand Bol zullen waar- schijnl ijk worden opgenomen in de Canon. Het Wiel van Michiel is trouwens onlangs door de minister aangewezen als Nationaal Beschermd Erfgoed. Ook de VOC is een belangrijk venster. Het muZEEum beschikt over een enorme col lectie onderwaterarcheologie. Bijzondere objecten vertellen het verhaal van het leven aan boord tijdens de lange zeereizen van VOC-schepen. Ook de slavernij is een venster in de Canon. In de loop van de achttiende eeuw verplaatste de handel zich van Amsterdam naar Walcheren. Middelburg en Vlissingen werden de belangrijkste steden van waar uit schepen vertrokken om tot slaaf ge- maakten te kopen in West-Afrika. Daarna vertrokken de schepen naar de plantages in Midden en Zuid-Amerika. Het muZEEum wil de komende jaren meer aandacht be steden aan de slavenhandel. Zie voor de Canon van Nederland, de huidige Canonmusea en topstukken de websites www.canonvannederland.nl en www.entoen.nu Januari 2019 27

Den Spiegel | 2019 | | pagina 29