Een kaperkapitein, poststukken en de bezorging daarvan en marinebezoeken Aafke Verdonk-Rodenhuis Op het moment van het drukklaar ma ken van deze aflevering van Den Spiegel gaan wij na een lange, droge en zeer war me zomer, via een ook heel fraaie herfst nu toch richting de winter. Voor u ligt het eerste nummer van 2019, jaargang 37. Traditiegetrouw is dit ons feestdagennum mer. Het komende jaar wordt een bijzonder herdenkingsjaar. Het is in 2019 namelijk 75 jaar geleden dat dit deel van Nederland door de geallieerden werd bevrijd. De maanden oktober en november zullen dan ook zeker in het teken van deze bevrijding staan. De strijd, de inundatie, maar ook de gevolgen van de oorlogsjaren voor de be volking zullen de aandacht krijgen. Veel or ganisaties in het Vlissingse zijn druk doen de initiatieven hiertoe te ontwikkelen. Wij zullen een speciaal themanummer van Den Spiegel uitbrengen, het oktobernummer, nummer 4 van dit jaar. Naar dit nummer. Johan Francke doet in het artikel Saagen een Engelsch fregat on der de wijnd van ons af verslag van de laat ste kruistocht van Pierre le Turcq. Deze ka perkapitein was tijdens de Vierde Engelse Oorlog (1780-1784) in dienst van de Vlissingse reder Jan Nortier. Aan de hand van uitingen van nationale trots in gravure, krant, geschrift, gedicht en biografie geeft Francke een boeiend beeld van de avon turen en belevenissen van deze zeer tot de verbeelding sprekende kaper. Bijzonder is dat via Kees de Baar, verzamelaar van oude poststukken recent enkele brieven opdoken, gericht aan le Turcq en een an dere kaperkapitein, Jarry. Johan Francke werkt aan een studie over de Nederlandse commissievaart tijdens de Vierde Engelse oorlog, te verschijnen in het voorjaar van 2019. De al genoemde Kees de Baar neemt Be- schrijvinge der stadt Vlissinge van Jasper Jaspersen Brasser als uitgangspunt voor zijn artikel De Vlissingse brievenposterij in de 18e eeuw. Gaat Brasser uit van de si tuatie zoals hij die ziet in 1754, Kees de Baar breidt dit uit naar andere delen van het land. Bij deze Zeeuwse landpost was postmeester Nicolaas Lambrechtsen, te vens raad en schepen van Vlissingen een belangrijke speler. G.-Jan Derksen vertelt in De Keizerlijke en Koninklijke Marine op bezoek over de bezoeken van buitenlandse marines aan Nederlandse havens, waaronder Vlissingen in de aanloop naar de Eerste Wereldoorlog. De auteur belicht aan de hand van kranten berichten en archiefmateriaal de achtergron den en gevolgen van deze bezoeken. Over dit onderwerp heeft Derksen een boek gepu bliceerd. Het bezoek van een Duits eskader en andere marines aan Nederlandse havens aan de vooravond van WO I bezien vanuit de pers, de politiek en het grote publiek. Het muZEEumnieuws meldt dat het mu- ZEEum vanaf 2019 deel zal uitmaken van het Canonnetwerk, waarmee het zich landelijk profileert. Dit netwerk neemt je in meerdere 'vensters' mee langs de be langrijkste gebeurtenissen, personen en voorwerpen uit de Nederlandse geschie denis. Voor het muZEEum zijn belangrijke onderwerpen Michiel de Ruyter, de VOC en Slavernij. Tenslotte vindt u Van het bestuur, bericht van onze voorzitter Peter van Druenen. Rest mij nog u allen namens de redac tie van Den Spiegel prettige feestdagen te wensen. Voor het nieuwe jaar gezondheid en geluk, kortom alle goeds. Voor nu, veel leesplezier. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 4