'Saagen een Engelsch fregat onder de wijnd van ons af Het scheepsjournaal van de laatste kruistocht van Pierre le Turcq (1782) JOHAN FRANCKE Inleiding Nog tijdens zijn leven verschenen zes gra vures van acties en portretten van kaper kapitein Pierre le Turcq. Deze was tijdens de Vierde Engelse Oorlog (1780-1784) in dienst van de Vlissingse reder Jan Nortier. De oorlog werd met name veroorzaakt door de Britse irritatie over de smokkelhandel vanaf St. Eustatius naar de opstandige Britse koloniën in Amerika. Dit aantal van zes gravures was uitzonderlijk vergeleken met de voorgaande oorlogen. Van de hand van Jan Kobell (1756-1833) verschenen vier gravures van prijsnemingen door Pierre le Turcq. Reinier Vinkeles (1741-1816) en Jakob Perkois (1756-1804) maakten por tretten van Le Turcq. Dit zijn typische uitin gen van laat achttiende-eeuws patriottisme. Die roes van nationale trots hield bijna twee jaar aan in zowel gravure, krant, geschrift, gedicht als biografie. Nog in maart 1784 verscheen de Beknopte beschryving der beruchte kruistogten van den onverschrok ken en beroemden zeeheld, Pierre le Turcq met het kaperschip de Vlissinger.1 Hoewel in de kranten al sinds het begin van de oorlog uitgebreid over de activiteiten van de kaper werd bericht kwam de chauvinis tische hausse hierin pas goed op gang in 1782. Reder Jan Nortier liet in maart van dat jaar als eerbetoon aan zijn kapiteins het stadswapen van Vlissingen graveren op zeekere eerteekenen voor den cap[itei]n[s] Le Turcq en Jarrij.2 Toen de gelegenheid daar was ontving hij een zilveren sabel van zijn reder met op het gevest een zilveren plaat met het stadswa pen. Ook kreeg hij een paar pistolen die met zilver waren ingelegd.3 Toch is er wei nig bekend over deze kaperkapitein, waar van nog steeds ten onrechte wordt beweerd dat hij afkomstig zou zijn van Vlissingen of Duinkerken. Recent doken via Kees de Baar, verzamelaar van oude poststukken, vier brieven op die gericht waren aan le Turcq en Jarry.4 In The National Archives in Kew werd het journaal ontdekt van de laatste kruistocht van Le Turcq met de brik de Zeeuw.5 In dit artikel wordt aandacht geschonken aan het scheepsjournaal van Le Turcq, zijn heldenstatus en welke onbe kende gegevens de nieuwe archivalische bronnen verstrekken over het leven van de beroemde kaperkapitein. Verrichtingen van Le Turcq voor mei 1782 Zowel Pierre le Turcq als Nicolaas Jarry hadden Franse wortels. De in Terneuzen geboren Jarry, stamde af van gevluchte Hugenoten uit de omgeving van Anjou. Hij was luitenant op de Vlissinger onder Pierre le Turcq. Toen Le Turcq het commando over de Zeeuw kreeg, nam Jarry het gezag op de Vlissinger over.6 Beide kapiteins wa ren innig bevriend en aangetrouwde familie door het huwelijk van Jarry's zoon Michiel. Le Turcq had bij zijn gevangenneming zelfs nog een brief van Jarry in zijn bezit.7 Toen Pierre le Turcq op 25 juni 1782 door functionarissen van het High Court of Admiralty werd ondervraagd had hij de leeftijd van 26 jaar en was hij ongehuwd. Hij verklaarde in Nantes geboren te zijn en recentelijk zeven jaar in Frankrijk te heb ben gewoond, maar ook regelmatig in de Republiek. Het laatste jaar had hij in Vlis- singen gewoond. Zijn eerste luitenant ver klaarde dat Le Turcq na Nantes eerst in Duinkerken had gewoond en vandaar naar Vlissingen was vertrokken. Direct na zijn geboorte had le Turcq een jaar in Vlis- singen gewoond en hij beschouwde zichzelf 4 Deri Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 6