Hardnekkig gevecht tegen een sterke kotter van 18 stuks 9-ponds geschut door kapitein Pierre le Turcq op 7 maart 1782, prent Mathias de Sallieth naar Jan Kobell, Rijksmuseum Amsterdam, RP- P-OB 73.834. zowel onderdaan van Frankrijk als van de Republiek.8 Vermoedelijk woonde hij bij het begin van de oorlog in Nantes, want nog in april 1782 werden door een vriend vandaar persoonlijke eigendommen van Le Turcq naar Vlissingen verstuurd, zoals een ver rekijker, toneelkijker, mok, scheergerei en kleding.9 Le Turcq, die officieel Ghyslain du Plessis heette, was een Hugenoot en te vens bevriend met kaperkapitein Jacques le Breton. Kapiteins zoals Pierre le Turcq, Nicolaas Jarry en Jean Cassin waren al er varen met de kaapvaart (commissievaart) en daarom gewild door Zeeuwse reders. Zij hadden in 1778 en 1779 in Franse dienst al gevochten in de oorlog tegen de Britten.10 Als visser en smokkelaar had Le Turcq de zee leren kennen. In de late jaren zeventig van de achttiende eeuw nam hij dienst on der de Amerikaanse kaperkapitein John Paul Jones die hem de fijne kneepjes van het vak bijbracht. Ghyslain nam als kaper zijn oorlogsnaam Pierre le Turcq aan, het geen duidelijk meer ontzag inboezemde dan zijn weinig ontzagwekkende en vreed zame achternaam Du Plessis ('Vrolijk'). Le Turcq was aanvankelijk eerste luitenant on der Thomas Brown.11 Nadat het kaperschip Niet Verwagt in augustus 1781 een succes volle tocht onder Brown had ondernomen werd het schip omgedoopt tot de Jager en onder bevel van Pierre le Turcq gesteld. Deze chaloup mat honderdtwintig ton en had een bewapening van tien tweeponds stukken, vier staartstukken en 51 beman ningsleden. De sloep was eigendom van de rederij van Jan Nortier Zoon.12 Toen Le Turcq er op 6 september 1781 voor de kust bij Den Haag mee werd opgejaagd door de Britten en uitweek naar het strand sloeg het in de branding kapot en ging het verloren. Toen hij van dit avontuur thuis arriveerde kreeg hij meteen het schip de Vlissinger on der zijn hoede.13 De reders waren kennelijk niet tevreden over de kwaliteiten van deze kotter, want ze lieten een nagelnieuwe brik bouwen die voor Le Turcq bestemd was.14 De brigantijn of brik, een schip met twee dwarsgetuigde masten en een grote gaffel was gaandeweg de oorlog bij de Amerikaanse commissie vaart het favoriete kaperschip geworden.15 Le Turcq verbleef eind februari 1782 in Duinkerken. Nortier onderhield vanuit Vlis- Januari 2019 5

Den Spiegel | 2019 | | pagina 7