De tabakswinkel van J. de Jonge, Bellamypark 24, 1958. Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; foto Dert. De middenstand op het Bellamypark was goed vertegenwoordigd. We hadden Jansen de viswinkel, Renaissance de meubelzaak, Dockheer de opticien, Grool de snoep winkel, Heystek de kleding, Jansen pru l- ar ia, Kees in het Bellamypark (fietsen- zaak) Schouwenaar de keurslager, juwelier Weijens, Volmer de kruidenier, stoffenhuis De Hond, Van den Berg elektro, De Vey Mesdagh boekhandel en drukkerij aan de noordzijde en nog enkelen. Bijna allemaal nog met die fraaie zware houten etalage kozijnen en kelderluiken voor het pand. En verder veel kroegen. Bekende namen als De Witte Ballons (nu blauw gekleurd), Michieltje, Nouts Cafetaria, Café Bellamy, Hotel Goes, Café de Vriendschap, Corner House en de snackbar Van Dunnes op de hoek van de Breestraat. Daar stond een jukebox (Rock Ola) waar je voor een stuiver de laatste hits kon horen. Café Oostende was op de hoek van het Groenewoud, waar de brand begon die ons in 1967 alles afnam. Zelf heb ik de nodige stapuren in de be nen zitten. Vooral de Boemerang aan de Nieuwendijk was favoriet. Ik heb er nog ge werkt tijdens mijn diensttijd in Middelburg, waar ik met de eigenaar Moos Vogelaar ge legerd was. In Vlissingen horen kroegen en nachtleven onlosmakelijk bij elkaar. Het was en is als een haat-liefde verhou ding. Je kunt niet met en ook niet zonder. In die periode was kroeglopen een intensieve bezigheid. Heel veel jongeren kwamen met name op zaterdagavond naar de binnen stad. Dat zorgde nogal eens voor het nodige tumult. Maar er gebeurde tenminste iets! Terugkomend op die verwoestende brand. In de nacht van zondag 15 op maandag 16 januari 1967 sloeg de vlam in de pan en waren we als gezin alles kwijt. De brand begon in het café naast ons, bij eigenaar Bliek. Naar achteraf bleek in een prullen bak waarin een sigarettenpeuk was gedepo neerd. Het raam in mijn slaapkamer spatte door de hitte in tienduizenden stukjes uit el kaar. Het was een soort inferno. De sirenes, het vuur, oorverdovend geraas van vlammen, vallend puin, ontploffende gasfles, schreeuwende brandweermen sen.... een nacht in het geheugen gegrift. Hartverwarmend was het medeleven van de Vlissingers. Er werd geld ingezameld in de kerken, scholen en bij verenigingen om de gedupeerden te helpen. Ook vanuit de gemeente werd alle medewerking verleend aan het verzorgen van vervangende woon- 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 10