Geboren te Vlissingen Amsterdam - Gemaakt in Jaco Simons Hoewel ze zeer uiteenlopende persoonlijkheden waren, hadden ze toch een aantal speerpunten gemeen: alle drie werden ze geboren in het negentiende-eeuwse Vlissingen en brachten hun jeugd door in de Walcherse havenstad. Vervolgens verwierven ze nationale bekendheid, voornamelijk als gevolg van hun werkzaamheden in Amsterdam. Tot slot lieten ze het leven in de eerste helft van de twintigste eeuw. In een korte serie artikelen gaan we nader kennis maken met de vergeten Frederik Cornelis Tromp (1828-1900), de voortvarende Florentinus Marinus Wibaut (1859-1934) en de vrijgevochten Jean-Louis Pissuisse (1880-1927). De eerste twee bijdragen zijn geschreven door Jaco Simons, het laatste artikel door zijn dochter Amanda Simons. Vergeten Vlissinger - Frederik Cornelis Tromp (1828-1900) Bij de naam Tromp denk je al gauw aan een zeeheld. Frederik Cornelis Tromp was dat niet, maar we kunnen hem wel dege lijk rekenen tot de markante Vlissingers. Hij begon zijn carrière als marineofficier, moest na enkele jaren noodgedwongen af zwaaien en maakte vervolgens naam als politicus, eerst in Amsterdam en daarna in Den Haag. Voorouders Voordat we kennis maken met Frederik richten we ons eerst op zijn voorzaten. Vader August Elisa Tromp was tijdens Frederiks geboorte hoofdingenieur bij de Rijksmarinewerf in Vlissingen. Hij was eindverantwoordelijke voor de bouw van oorlogsschepen. August Elisa werd geboren Frederik Cornelis Tromp (bron: Beeldbank Gemeentearchief Ede, GA 34859) in Zierikzee, trouwde met de Delftse Maria Anna Elisabeth Hartogh Heys en werkte bij de Rijksmarinewerf in Rotterdam. De over plaatsing naar Walcheren vond plaats in 1825. Ook Frederiks grootvader Cornelis Tromp was niet de minste. Naast zijn activiteiten als succesvolle wijnkoopman bekleed de hij de hoge functie van dijkgraaf van Schouwen. Niet alleen August Elisa en Cornelis, maar ook eerdere generaties van deze tak van de Trompfamilie waren afkomstig van de Zeeuwse eilanden Schouwen of Duiveland. Ze werden namelijk geboren in Haamstede, Renesse of Zierikzee. Aan het einde van de zestiende en in het begin van de zeventien de eeuw waren Leendert, Adriaen en Job de eerste namen die getraceerd konden April 2019

Den Spiegel | 2019 | | pagina 13