worden betreffende deze familietak; een tak die overigens geen directe familie was van de beroemde zeehelden van weleer. Geboortehuis Vanaf 1826 huurden de ouders van Fre- derik een huis in het centrum van Vlis- singen. De voorzijde van het huis lag in de Beursstraat, aan de achterzijde keek je uit op de Koopmanshaven. Feitelijk was het een dubbel pand met een voorhuis en een achterhuis. Als je naar het tweetal puntdaken kijkt, kun je dat nog altijd zien. De eigenaar van het volledige pand was Joseph van der Borgt, een vermogende Antwerpenaar. De begane grond van het huis maakt tegenwoordig deel uit van een Japans restaurant. In dit huis, tegenwoordig Beursstraat 12, werd op 13 maart 1828 het eerste kind van August en Maria geboren, zoon Frederik Cornelis. Lang heeft het jonge gezin Tromp hier niet gewoond, want al in mei 1829 ver huisde het naar een huis aan de Houtkade in Vlissingen, niet ver van het verdwe nen Van Dishoeckhuis. Tot zijn vijftiende jaar bleef Frederik aan deze kade wonen. Daarna vertrok hij naar Holland. Opleiding Frederik verliet Vlissingen na zijn schooltijd omdat hij ging studeren aan de marine op leiding in Medemblik. Die staat nu bekend als het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder. Dankzij gegevens van de Nationale Militie Gemeente Vlissingen uit 1847 weten we een aantal uiterlijke kenmerken van Frede- rik. Hij had bruin haar, bruine ogen, bruine wenkbrauwen, een plat voorhoofd, een ronde kin en een ovaal gezicht, aldus dit archief. We kunnen tevens concluderen dat Frederik in het genoemde jaar voor korte tijd weer in Vlissingen woonde. Waar hij toen precies verbleef is niet bekend. In elk geval niet bij zijn ouders. Dat staat immers vermeld bij de bijzonderheden. Al snel ging Frederik naar de vervolgoplei ding van de marine, wederom in Medem- De achterzijde van Beursstraat 12 komt uit op de Smalle Kade van waaruit je op het Bellamypark kijkt Tegenwoordig maakt de begane grond van het pand onderdeel uit van een Japans restaurant. Foto Jaco Simons. blik. Na het afronden ervan kreeg hij een baan bij de Amsterdamse marine. Vanaf zijn tweeëntwintigste jaar voer hij naar zo wel de Oost als de West, in de rang van luitenant-ter-zee der tweede klasse. Als hij niet op zee was, woonde Frederik aan de chique Herengracht, in het huis van zijn ouders. Vader August was in februari 1850 overgeplaatst van Vlissingen naar Amsterdam, wederom als hoofdingenieur scheepsbouw, nu echter bij de hoofdstede lijke Rijkswerf. Leveraandoening Frederiks carrière verliep ongetwijfeld ge heel anders dan hij zich had voorgesteld want het einde ervan kwam abrupt. Op 25-jarige leeftijd, in januari 1854, werd bij hem een leverkwaal geconstateerd. Gezien de lange zeereizen en de beperkte medi sche voorzieningen aan boord was het niet meer mogelijk om te blijven dienen voor de marine. Noodgedwongen moest Frederik zich rich ten op een geheel ander werkzaam leven. Op 1 februari 1854 kreeg hij een baan bij 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2019 | | pagina 14