Vlissinqen tijdens de (Deel 2) Belgische Opstand Jan Kaljouw Begin November 1830 kwam er een order van de koning dat in verband met de onlusten in de zuidelijke provincies strikte waakzaamheid geboden was. Al eerder had de Gouverneur van Zeeland ook een oproep gedaan tot het bewape nen van de burgers. Het Gemeentebestuur van Vlissingen was ook al begonnen met het nemen van maatregelen tot handhaving van de veilig heid, rust en orde. Er was al een nachtwacht in gesteld en door de plaatselijke Schutterij moest er dagelijks door de stad gepatrouilleerd worden. Waakzaamheid Er moest goed gelet worden op vreemde lingen en speciaal degenen die uit de zui delijke provincies kwamen. In het bijzonder ook of er geen opruiende gesprekken ge- voerd werden. Hotels en pensions moesten vóór zes uur 's avonds aangifte doen van de vreemdelingen die hen bezochten. Deden ze dat niet dan riskeerden ze een boete van tien tot honderd gulden. Er waren toen ook al veel van dergelijke overnachtingsplaat sen in Vlissingen, met welluidende namen zoals Duc Wellington, Lord Nelson, Seven Stars, Du Commerce, Bellevue, Gouden Appel en het Veerhuis van Breskens. De herbergen moesten 's avonds om tien uur gesloten zijn. De poorten werden niet al leen 's nachts gesloten, maar ook overdag. Een veiligheidspasje was nodig om in of uit te gaan. De havenmonding werd afge sloten met een zware ijzeren ketting. Toch kwamen er later nog klachten dat sommige schippers er gewoon over heen voeren. Dat zal niet zo best voor de ketting geweest zijn en uiteraard ook niet voor de houten Gezicht op de Voorhaven met Beurs, Beursbrug en Rondeel, circa 1830; aquarel H. Speeleveldt. Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen. April 2019 15

Den Spiegel | 2019 | | pagina 17